History and memory in Julian Barnes's the sense of an ending
Julian Barnes'ın bir son duygusu romanında tarih ve bellek
- Tez No: 698272
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL AVCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Postmodern edebiyat kuramları ışığında çağdaş romanlarda sıklıkla kullanılan tarih ve bellek kavramlarını eserlerine başarıyla yansıtan Julian Barnes'sın Bir Son Duygusu adlı romanı, otobiyografik bir bellek yanılmasının izlerini sürmektedir. Güvenilmez anlatıcı tekniğiyle de kişisel tarihin geçmişle olan çatışmalarını ve belleğin geçmişi hatırlamadaki eksikliğinin ortaya konulduğu romanda, anlatıcı Tony Webster postmodern tarih anlayışı özelliklerini de taşıyan otobiyografik anlatısının güvenilirliğini sorunsallaştırır. Kişisel tarihin güvenirliğinin, travmatik olarak değerlendirilebilecek anıların belleği yanıltmasıyla nasıl şekillendirebileceği ve anlatıcının çeşitli yöntemlerle kendi geçmişini nasıl inşa etme çabasında olduğu bu roman, yerleşik tarih anlayışına karşın postmodern bir bakış sunmaktadır. Bu bağlamda öncelikle postmodernizm, postmodern tarih anlayışı ve buna bağlı olarak sorunsallaştırılan tarihin geçerliliğini bilişsel olarak travmatik olayların birey ve bellek üzerindeki etkileriyle inceleyen bu çalışma, postmodern edebiyat kuramı doğrultusunda Julian Barnes'sın anlatıcı ve anlatıyı nasıl sorunsallaştırdığını ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Julian Barnes's 2011 novel, The Sense of an Ending, reflecting the frequently used concepts of history and memory in contemporary literary works in the light of postmodern literary theories which traces an autobiographical fallacy of memory. The narrator Tony Webster problematizes the authenticity of his autobiographical narrative as in the postmodern understanding of history. Through the unreliable narrator technique, Barnes reveals the deficiencies of memory in remembering the past and the conflicts between personal and collective history. The novel overtly exposes how the authenticity of personal history can be shaped by the traumatic deceptions of memory and offers a postmodern perspective against the established understanding of history utilizing how the narrator strives to construct his past. This study examines the authenticity of history depending on postmodernism and postmodern understanding of history and cognitive effects of traumatic events on memory and individual. It aims to present how Julian Barnes problematizes the narrator and the narrative following the postmodern literary theory.