Sürdürülebilir kalkınma göstergelerine göre K-ortalamalar yöntemi ile kümeleme analizi uygulaması
Clustering analysis application with K-means method according to sustainable development indicators
- Tez No: 698287
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZİHNİ TUNCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Devletlerin öncelikli olarak büyüme ve ekonomik faaliyetlere odaklandığı süreçte üretim artan hızla ve inovatif ürünlerle devam etmektedir. OECD ülkelerinde yaşayan insanlar genel olarak temel ihtiyaçlar dışındaki mal ve hizmetlere ulaşabilecek yaşam standartlarına sahipken dünyanın geri kalanı için yoksulluk ve yoksunluk sorunları hâlâ ortadan kaldırılabilmiş değildir. Birleşmiş Milletler, tüm dünyanın yaşam standartlarını adil bir şekilde yükseltme yaklaşımıyla çalışırken sürdürülebilirlik ve kalkınma dengesini koruma amaçlı politikalar geliştirmekte ve bu doğrultuda çevresel, ekonomik, sosyal kalkınmayı merkeze alarak belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini (SKH) tüm üye ülkelerin benimsemesi için çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmada BM ile ortak çalışmalar yürüten Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu aday ülkeler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri bağlamında analiz edilmiştir. Çalışmanın amacı; AB ülkeleri ve Türkiye'nin her bir sürdürülebilir kalkınma hedefine ulaşma başarısına göre gruplandırılması ve AB üyelik sürecindeki Türkiye'nin bu gündemde aday ülkeler de dahil olmak üzere hangi AB ülkeleri ile benzerlik gösterdiğini incelemektir. Bunun yanında çalışma sonucunda Türkiye'nin bulunduğu küme esas alınarak SKH'ler bazında diğer ülkelerle kıyaslandığında zayıf kaldığı başlıkların belirlenebilmesi hedeflenmektedir. Ülkeler, başlıca 13 Sürdürülebilir Kalkınma Ana Hedefine ait güncel gösterge verileri ele alınarak kümelenmiştir. Araştırmanın gerçekleştirilmesi için veri kümesini oluşturma amacıyla veritabanı üzerinde veri temizleme, tamamlama ve özetleme işlemleri gerçekleştirilmiştir. Analize uygun hale gelen veri kümesi veri madenciliği tekniklerinden kümeleme yöntemi ile analiz edilmiştir. Veri kümesi, analizde kullanılan kümeleme algoritmaları arasından optimum sonucu veren K-Ortalamalar algoritmasına göre kümelenmiştir
Özet (Çeviri)
While the countries are primarily focused on growth and economic activities, production continues with increasing speed and innovative products. Although most people living in OECD countries have standards that enable them to access goods and services along with some basic needs, poverty and deprivation problems can't be still eliminated worldwide. On the other hand, in this disproportional environment, the destructive policies implemented by countries for economic development continue to harm the ecological balance. United Nations is developing policies in order to maintain sustainability and development balance by moving away from the devastating policies of the current order and it is also working to ensure that all member states adopt Sustainable Development Goals (SDG) centered on environmental, economic and social development. In this study European Union (EU) countries and candidates including Turkey that are working in partnership with the United Nations were analyzed in the context of Sustainable Development Goals. The aim of the present study is to cluster EU member and candidate countries according their success rating SDGs and to analyze the similarities between Turkey and EU countries. It is also aimed to use the findings of the study in order to determine weaknesses of Turkey according to SDGs. Countries have been clustered by considering the latest shared indicator data of 13 SDGs. Data cleaning, completion and summarization operations are carried out on the database to create the data set for the research. The data set, which become suitable for analysis, is analyzed by clustering method, one of the data mining techniques. The data set is clustered according to the K-Means algorithm, which gives the optimum result among the clustering algorithms used in the analysis