KOBİ'lerin finansal erişimlerinin performansları üzerindeki etkisi: Borsa İstanbul şirketleri üzerinde bir inceleme
The effect of smes financial access on the performances: A review on Borsa İstanbul companies
- Tez No: 698308
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NARMAN KUZUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ülke ekonomileri içinde büyük paya sahip olan KOBİ'ler istihdam yaratılmasına, yatırım yapılmasına, verimliliğe, girişimciliğin gelişmesine, bölgesel kalkınmaya ve rekabet ortamının yaratılmasına çok önemli katkılar sağlamaktadır. KOBİ'lerin finansal erişimlerinin performanslarını etkileyen birçok unsur bulunmaktadır. BİST'te işlem gören 50 adet KOBİ'nin 2013-2019 yılları arasındaki verileri kullanılarak KOBİ'lerin finansal erişimlerinin finansal performansları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Analizden elde edilen bulgulara göre, KOBİ'lerde kısa vadeli borçluluk oranı ile finansal performans (özsermaye kârlılık oranı ve faaliyet kârlılık oranı) arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ancak aktif kârlılık oranı üzerindeki etkisinin negatif ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Uzun vadeli borçluluk oranı ile tüm performans göstergeleri arasında negatif yönde ilişki tespit edilmiş, faaliyet kârlılık oranı modeli hariç diğer performans modellerinde istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SMEs, which have a large share in the national economies, make very important contributions to the creation of employment, investment, productivity, development of entrepreneurship, regional development and the creation of a competitive environment. There are many factors that affect the performance of SMEs' financial access. The effect of SMEs' financial access on their financial performance was examined using the data of 50 SMEs traded on the BIST between 2013 and 2019. According to the findings obtained from the analysis, no significant relationship was found between the short-term debt ratio and their financial performance (return on equity and operating profit ratio) of SMEs. However, it was concluded that the effect on the return on assets was negative and statistically significant. There was a negative relationship between the long-term debt ratio and other performance indicators, and it was statistically significant in other performance models, except for the operating profit ratio model.