Türkiye'de podcast yayıncılığı: Üretici odaklı bir inceleme
Podcasting in Turkey: A producer oriented research
- Tez No: 698309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ CAN YAĞCI AKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Podcast yayıncılığı, dünya çapında hem dinleyiciler hem içerik üreticileri açısından ilgi odağı haline gelmiş ve hala yükselişte olan bir yeni medya pratiğidir. Bununla paralel olarak podcast, hem teknolojisi hem içerik üretim pratikleri hem de içeriğin kendisi açısından bakıldığında Türkiye'de de hızla gelişmekte ve son zamanların popüler bir yeni mecrası olarak yerini git gide daha da sağlamlaştırmaktadır. Özellikle Türkçe literatürde podcast alanında yapılan çalışmaların ve alan tanımlamalarının eksikliği göz önüne alınarak, podcast içerik üreticilerinin gözünden bir bu popüler mecrayı tanımlayabilmek ve bu boşluğa katkı sunabilmek adına; Türkiye'deki podcast ekosisteminin yine bu ekosistemin parçası olan üreticilerin bakışıyla nasıl bir niteliğe sahip olduğu sorusu, çalışmanın temel çıkış noktasını oluşturmaktadır. 60 podcast üreticisinin katılım sağladığı anket çalışması, tezin saha çalışması olarak çözümlenmekte; bir yeni medya türü olarak podcast, üretici perspektifinden bir çerçeveye oturtulmaya çalışılmaktadır. Çalışmada öncelikle sahip olduğu genel özellikleriyle ifade edilen podcastın, Türkiye özelinde bir yeni mecra olarak nasıl şekil aldığı ve ne gibi işlevlere sahip olduğu tartışılmaktadır. Haber alma ve haber içerikleri üretme işleviyle de Türkiye'de ön plana çıkmaya başlayan podcast; çalışmada gündem ve aktüalite kavramlarından hareketle alternatiflik potansiyeli üzerinden de ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Podcasting is a new media practice that has become the centre of attention for both listeners and content producers around the world and is still on the rise. In parallel with this, podcast is developing rapidly in Turkey, both in terms of its technology, content production practices and the content itself, and it is getting stronger and stronger as a popular new medium of recent times. Considering the lack of studies and field definitions in the field of podcast studies in Turkey, to be able to define this popular medium and contribute to this study area; the question of what kind of quality the podcast ecosystem in Turkey has from the perspective of podcast producers, who are also part of this ecosystem, constitutes the main starting point of the study. The survey study, in which 60 podcast producers participated, stands as the main field study of the thesis; podcast as a new media type is being framed from the perspective of the producer. In the study, firstly, it is discussed how the podcast, which is expressed with its general features, takes shape as a new medium in Turkey and what functions it has. Podcast, which started to come to the fore in Turkey with the function of receiving news and producing news content, is also analysed through the potential of being alternative, starting from the concepts of agenda setting and actuality.