İkinci evliliklerin çocuk üzerindeki etkisi- kesit
Effect of second marriage on child-section
- Tez No: 698310
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ALTAN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Toplumun temel taşını oluşturan aile kavramında, herhangi bir sebepten dolayı dağılmalar meydana gelebilir. Bu dağılmalar anlaşmazlık ya da ölüm sebebiyle olabilir. Bu durumda kalan çocuklu aileler eski aile sıcaklığına ulaşabilme nedeniyle, ikinci bir evlilik yapma arzusuna sahip olabilirler. Çocuklar içgüdüsel olarak anne ve babayla bir bağ kurar. Bu bağ farklı etmenlerden dolayı bozulduğunda ebeveynlerden birine güçlü bir sahiplenme duygusu hissederler. Yabancıların ailesine girmesini kabul etmeleri zor olur. Psikolojik olarak, ebeveynlerinden birinin yoksunluğunu çeken bir çocuğun yabancılara gösterdiği tepkiler, yapılan araştırmalar sonucu, olumsuz yönde ilerleyebilir. Ölüm ya da boşanma sebebiyle fark etmeksizin yaşanılan bu aile dağılmasında çocuk kendini suçlu ya da terkedilmiş hisseder. Yeni birinin hayatlarına girme düşüncesi saldırganlık, içine kapanma, yüksek tepkiler göstermeye sebep olabilir. Tezin çerçevesinde gerçekleştirilen“Kesit”adlı kısa filmde, annesiyle yaşayan bir erkek çocuğunun, annesinin hayatına girmek isteyen bir adama gösterdiği tepki, annesinin kaldığı durum, adamın yaklaşımına yer verilmiştir. Filmin sonunda, çocuğun yabancı bir tehdit olarak algıladığı adamı kabul edişiyle sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the unity of family which is the cornerstone of society, dispersions may occur for any reason. These dispersions may arise from disputes and death. The families with children which are subject to the mentioned situation may desire to make a second marriage in order to reach the previous family warmth. The children instinctionally build up an emotional bond with mother and father. When the issued bond is broken down by various factors, the children sense a strong possession with one of the parents. They can hardly allow strangers to be member of the family. Psychologically the reactions of a child suffering deprivation of one of the parents, according to the researches, may proceed negatively towards strangers. The child feels guilty or abandoned in the break up of family regardless of divorce or death, The idea of letting a new person into their life may cause to show introversion, aggression and strong reactions. In the short movie named“A PART FROM MY LIFE”which is also subjected to the context of this thesis; the reaction a son living with his mother toward a man who wishes to unite his life with the mother of the boy, the difficult situation of the mother and the approach of the man are explicated. In the conclusion of the movie, the man is accepted by the son who used to perceive him as a threat.