The economic integration of refugees: The case study of vocational education and training programmes in Turkey
Mültecilerin ekonomik entegrasyonu: Türkiye'deki eğitim ve öğretim programlarının vaka çalışması
- Tez No: 698320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY UĞUR GÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Uluslararası İlişkiler, Education and Training, Technical Education, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Suriyeli mültecilerin ekonomik entegrasyonu, tüm mali ve insan kaynaklarının mesleki eğitimlerine katkıda bulunmasına rağmen başarısız oldu. Bunun nedenleri, sahip oldukları zayıf insan kaynakları ve mültecilerin yasal olarak istihdam edilme motivasyonunu düşüren hükümetin mantıksız politikaları ile ilgilidir.Aynı zamanda, STK'larla işbirliği yapan uluslararası kuruluşlar ve hükümetler, mesleki eğitim ve öğretimi tamamlayan fiilen resmi olarak istihdam edilen mültecilerin miktarı konusunda yeterli izleme ve aktif destek yapmamaktadır.Mesleki eğitim programlarının ve projelerinin komplikasyonu genellikle kadınların çalışmaya teşvik edilmediği muhafazakar Suriyeli toplumunun yaklaşımından kaynaklanmaktadır.Bunların sonucu olarak, az kullanılan ve / veya işsiz işgücünün yüksek yüzdesinin olması ve en iyi durumda da bu iş gücünün yasa dışı istihdama dönmesidir.Makalenin görevi sadece bunun ana nedenlerini belirlemek ve açıklamak değil, aynı zamanda yerel STK'ların dikkatini çekebilecek bazı temel çözümler sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Economic integration of the Syrian refugees failed despite all financial and human resources contributed to their professional education. The reasons for that are related to the poor human capital they have and the governmental irrational policy demotivating refugees to be legally employed. Simultaneously, the international organizations and governments co-operating with the NGOs do not make enough monitoring and advocacy over the amount of actually officially employed refugees who completed vocational education and training. The complication of VET programmes and projects are caused by often conservative Syrian societal approach when women are not encouraged to work. As a result, there is high percentage of underutilized and/or unemployable labour force, which in better case return to informal employment. The task of the paper is not only to identify and explain the main reasons why this is happening, but also to offer certain basic solutions that could pay attention of the local NGOs to advocate.