Konfüçyüsçülükte inanç ve ahlak ilişkisi
The relationship between faith and morality in Confucianism
- Tez No: 757759
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İSRA GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tarih boyunca araştırma konusu olan insan ve insan yaşamı çalışmamızda Konfüçyüs perspektifinden ele alınmıştır. Konfüçyüs insana ve insanın yaşam biçimine yaklaşımı nedeniyle günümüze dek önemini korumuştur. Dolayısıyla Çin medeniyetinin temellerini anlamakta büyük bir yere sahip olan Konfüçyüs, öğretilerini merkeze insanı koyarak geliştirmiştir. Konfüçyüs'ün insanın karakter erdemlerine ve eğitime dikkat çekerek çekirdekten genele yayılan bir ahlak anlayışı ile toplumsal yaşamın düzenlenmesini amaçladığı görülmektedir. Doğu Zhou Hanedanlığı döneminde sosyo-politik problemlere çözüm arayan düşünce ekolleri arasında Konfüçyüs'ün (Ru Ekolü) ahlak temelli ve aile-devlet bütünlüğüne dair görüşleri dikkat çekmiştir. Çin düşüncesinde ve Konfüçyüs öğretilerinde insanı, yaşamı ve evreni bir bütün olarak değerlendiren görüş araştırma konusunun yöntemi olarak belirlenmiştir. Buna göre kozmos ile ilgili dao, yin-yang, beş evre; inanç bakımından Gök ve yer birliği; sosyolojik açıdan ideal insan, ideal yönetici ve toplum düzeni; geleneksel değerler, inançlar ve pratikler birbirleriyle ilişkileri ve bütünlüğü bağlamında incelenmiştir. Bütünlük fikri aile yapısı ve devlet kurumu arasındaki bağ için de söz konusu edilmiştir. Bu kapsamda Konfüçyüs'ün geçmişten gelen değerler ve kendi görüşlerinin sentezi ile bir hayat görüşü ortaya koyduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human and human life, which has been the subject of research throughout history, has been discussed from the perspective of Confucius in our study. Confucius has maintained its significance until today due to his approach to human and the way of human life. Therefore, Confucius, who has a crucial place in understanding the foundations of Chinese civilization, developed his teachings by putting people at the center. Confucius draws attention to human character virtues and education. It is seen that he aims to order social life with an understanding of morality that spreads from the core to the general. Among the schools of thought that sought solutions to socio-political problems during the Eastern Zhou Dynasty, the views of Confucius (Ru School) on morality and family-state integrity drew attention. In Chinese thought and Confucian teachings, the view that evaluates human, life and the universe as a whole has been determined as the method of the research subject. Accordingly, dao, yin-yang, five phases related to the cosmos; the unity of Heaven and earth in terms of faith; sociologically ideal human, ideal imperial and social order; traditional values, cults and practices were examined in terms of their relations and integrity with each other. The idea of integrity has also been mentioned for the bond between the family structure and the state institution. In this context, it was concluded that Confucius put forward a world-view with the synthesis of values from the past and his own views.