Dijital dünyada sağlık için bilgi arayışı: COVID-19 örneği
The search for information for health in the digital world; The case of COVID-19
- Tez No: 698356
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER DEĞERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İnsanlar, dijital dünyanın gelişimi ile sosyal medya platformları, web siteleri gibi ağlardan birçok alanda hızlı ve kolay şekilde bilgiye ulaşmaktadır. Ulaşılan bilgilerin gerçekliği, güvenirliği, doğruluğu önemlidir. Sağlık alanı, insanlar için büyük önem taşıyan ve hakkında en çok araştırma yapılan alanlardan biridir. Hastaneler ve doktorlar tarafından hazırlanan ve dijital ortamlarda paylaşılan bilgilendirici yazı ve videolar da bu alanda yapılan araştırmaların bir sonucu olarak vardır. Bu yayınlar insanların ilgisini çekmekte, böylece yazı, resim, fotoğraf ve video yayınlarında süreklilik sağlanmaktadır. Bu durumun çeşitli olumsuzluklarının olduğu da bilinmektedir. Örneğin, sosyal ağları bilinçli bir medya okuryazarlığı ile kullanmayan kişilerin sağlık alanında geçerli kaynağın yalnızca bu yazı ve videolar olacağı yaklaşımı ve ilgilendiği sağlık sorunu hakkında her tür olumlu/olumsuz veya yetkili/yetkisiz yayını takip etmesi kişilerde panikatak, hipokondriazis veya siberkondria rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Sosyal medyada bilgi paylaşımı ve arayışları Covid-19 virüsü sürecinde de güncelliğini sürdürmektedir. Bu nedenle çalışmamızda pandemi sürecinde sosyal medyada Covid-19 ile ilgili yapılan aramalar, bu bilgilerin güvenilirliği ve kişilerin ulaştığı bilgilere verdiği tepkiler hakkında bir sonuca varılması hedeflenmiştir. Bu sonuçlara ulaşmak için araştırma yöntemi kullanılmış, nitel veri toplama yöntemi ile elde edilen sonuçlar verilmiştir. Araştırma, Covid-19 virüsü pozitif çıkan 30 kişi üzerinden yürütülmüştür. Katılımcıların çalışmaya dâhil olma onayı pandemi nedeniyle telefonla görüşülerek alınmıştır. Katılımcılara yöneltilen sorulara verilen cevapların ve ses kayıtlarının yalnızca tez sahibi tarafından arşivlenip saklanacağı bilgisi onay alınırken kişilere verilmiştir. Katılımcılara sorulacak sorular hazırlanmış, Ek 1 bölümünde hem sorular hem de katılımcıların cevapları belirtilmiştir. Bu araştırmadan dijital dünyanın gelişimi ile sosyal ağların genişlediği, bu ağlarda sağlık konusunda yayınlanan bilgileri insanların doğru bulduğu ve uyguladığı, bunun sonucu olarak panikatak, hipokondriazis veya siberkondria hastalıklarında artış olduğu bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of the digital world, society in many areas is gaining information quickly and easily. But this process also has an important place in the reality, reliability and accuracy of the information distributed to society. Thanks to technology, when society needs information, they can reach their goals quickly and free of charge by applying to areas such as social media platforms, websites. As in all areas, the issue of health, which is most researched and takes people's interest, can be called the issue that is at the forefront. Because doctors, hospitals, free articles, videos, experts and thousands of people who are not experts manage to attract the attention of the society and the continuity of the situation continues as they share information free of charge. Information in social media also continues to be popular in the Covid-19 pandemic process because people in need of information are generally seen as social media or websites, the platforms where they do their initial research. But people have exaggerated this situation and started to cause different ailments. For example, panic attacks, hypochondriasis, or cyberchondria can cause discomfort when a person feels uncomfortable and reads articles from people without expertise. Research has been conducted to answer questions about the place, credibility and reliability of information on social media in health issues from the point of view of society, and how people's behavior results. In order to achieve these results, it was written using the research method and qualitative data collection method. Research was conducted on 30 people who tested positive for the Covid-19 virus. The questions asked to these people are written in Annex 1, and the comments of the participants are stated in detail in other additional parts. Because of the pandemic, the interviews were approved by people over the phone and the information that the audio recordings would only be archived and stored by me was given and approved. Findings of the research; With the development of the digital world, online networks have expanded, the information on these platforms such as health, current news and recommendations are seen as correct by the society, and as a result of the research, the information in the health field is generally applied and accepted as correct, it has been concluded that people have an increase