Teknik liselerdeki grafik ve fotoğraf eğitiminin gelişimi ve değişimi
Development and change of graphics and photography education in technical high schools
- Tez No: 698357
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE TANDIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok önemli bir yere sahip olan grafik tasarım alanının, eğitim alanındaki yeri de önem kazanmış, ortaöğretimden üniversiteye kadar uzanan geniş bir eğitim yapısına kavuşturulmuştur. Türkiye'de grafik sanatı eğitimi sürecinin Osmanlı dönemine kadar uzandığı bilinmektedir. Fakat lise düzeyinde mesleki eğitimin tarihi süreci ise çok yenidir. 2005 yılında Milli Eğitim Bakanlığı, Grafik ve Fotoğraf Alanı adı altında mesleki ve teknik liselerde grafik eğitimi verilmesine karar vermiştir. Bununla birlikte Türkiye genelinde bazı mesleki liselerde 10, 11, 12. sınıf düzeyindeki öğrencilere yoğun bir teknik eğitim ile grafik eğitimi verilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada, grafik tasarım alanının ülkemizdeki tarihsel gelişimine bağlı olarak, teknik liselerdeki grafik ve fotoğraf alanının 2010 ile 2020 yılları arasındaki gelişim ve değişim süreçlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma için daha önce yapılan çalışmalardan yola çıkarak, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan elde edilen bilgiler ve veriler ışığında istatiksel veriler oluşturulmuştur. Bunun sonucunda ise teknik liselerdeki grafik ve fotoğraf alanının gelişim ve değişim süreci incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The graphic design field, which has a very important place in our country as in the world, has gained importance in the field of education, and has gained a wide education structure from secondary education to university. Of graphic arts education process in Turkey it is known to extend to the Ottoman period. However, the historical process of vocational education at high school level is very recent. In 2005, the Ministry of National Education decided to provide graphics education in vocational and technical high schools under the name of Graphics and Photography Area. However, in some high schools in Turkey 10, 11, it has been given an intensive students in the 12th grade level graphics technique training. In this study, it is aimed to examine the development and change processes of the graphic and photography field in technical high schools between 2010 and 2020, depending on the historical development of the graphic design field in our country. Based on the previous studies for this research, statistical data were created in the light of the information and data obtained from the Ministry of National Education. As a result, the development and change process of the graphic and photography field in technical high schools was tried to be examined.