An investigation of pre-service english teachers' digital nativity, technology acceptance, and attitudes about technology use in the classroom
İngilizce öğretmeni adaylarının dijital yerlilik, teknoloji kabulü ve sınıfta teknoloji kullanımına ilişkin tutumlarının araştırılması
- Tez No: 698368
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, İngilizce öğretmen adaylarının dijital yerliliklerini, teknoloji kabullerini ve dil öğretimi ve öğrenme süreçlerinde teknoloji kullanımına karşı tutumlarını araştırmayı ve dijital yerlilik ile teknoloji kabulü arasındaki olası ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Dijital yerlilik ve teknoloji kabulü Teo'nun (2013) Dijital Yerlilik Değerlendirme Ölçeği (DNAS) ve Teo'nun (2010) Hizmet Öncesi Öğretmenler için Teknoloji Kabul Önlemi (TAMPST) kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçları, katılımcı öğretmen adaylarının çoğunun dijital yerli olduğunu ve teknolojiyi kabul ettikleri ile gelecekteki dil öğretmenleri olarak teknolojiyi meslek hayatlarına dahil etmeye istekli olduklarını keşfetmiştir. Pearson Korelasyon Katsayısı'nın hesaplanması, dijital yerlilik ve teknoloji kabulü arasındaki ilişkinin olumlu ve orta seviyede olduğunu göstermiştir. Öğretmen adaylarının tutumları yarı yapılandırılmış mülakatlarla incelenmiştir. Nitel verilerin analizi, öğretmen adaylarının teknolojiyi hem kişisel hem de eğitim amaçlı aktif kullandıklarını, dil öğrenme sürecinde teknoloji kullanımına başvurduklarını, ilginç içerik ile eğlenceli ve oyun benzeri öğrenme deneyimi gibi avantajlar nedeniyle de teknolojinin dil öğretimi ve öğreniminin bir parçası olması gerektiğini düşündüklerini göstermiştir. Bununla birlikte, öğretmen adayları teknolojinin dezavantajları olabileceğini ve kullanımının sınırsız olmaması gerektiğini düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed at investigating prospective English teachers' digital nativity, technology acceptance, and attitudes towards technology use in the language teaching and learning processes as well as uniquely examining the possible relationship between digital nativity and technology acceptance. Digital nativity and technology acceptance were measured using Teo's (2013) Digital Nativity Assessment Scale (DNAS) and Teo's (2010) Technology Acceptance Measure for Pre-service Teachers (TAMPST). The results of the study showed that the majority of participating prospective teachers are digital natives, and that they are accepting of technology, indicating that prospective teachers are eager to incorporate technology in their professional lives as future language teachers. The calculation of Pearson's Correlation Coefficient showed that the relationship between digital nativity and technology acceptance is positive and moderate. Prospective teachers' attitudes were examined through semi-structured interviews. The analysis of qualitative data indicated that teacher candidates are active users of technology for both personal and educational purposes, that they used technology during their language learning process, and that prospective teachers think that technology should be a part of language teaching and learning because of its advantages, such as interesting content, and fun and game-like learning experience. However, prospective teachers also think that technology can have its disadvantages and that its use should not be unlimited.