Ulubey halkbilimi monografisi
Ulubey folklore monography
  1. Tez No: 698396
  2. Yazar: MUSTAFA EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 639
Özet
Ulubey, Karadeniz Bölgesi'nde ilk Türk yerleşimlerinin görüldüğü yerlerden biridir. 1380'li yıllarda bölgeyi fetheden Hacıemiroğulları tarafından Ordu'dan daha önce merkez olarak kullanılmıştır. Ardından 1427 yılında Osmanlı devletinin Hacıemiroğulları Beyliği'ni almasıyla Osmanlı Devleti yönetimine girmiştir ve 1 Nisan 1958 yılında idari yapısı ilçe haline dönüştürülmüştür. Ordu ilinin ilçesi olan Ulubey'in 35 köyü ve 6 mahallesi bulunmaktadır. Ulubey ilçesinin halkbilimi monografisini içeren bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yörenin tarihi, coğrafi yapısı, beşeri, sosyal ve ekonomik durumu belgeler ve araştırmalar ışığında incelenmiştir. İkinci bölümde“masal, efsane, hikâye, türkü, ilahi, mâni, tekerleme, fıkra, bilmece, atasözleri ve deyimler, alkış ve kargışlar, halk şairleri, yöresel ağız özellikleri”alt başlıklarının yer aldığı sözlü kültür ürünleri karşılaştırma yöntemiyle tip, motif, varyant analizleri yapılarak değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise“törenler, halk inanışları, halk hekimliği, çocuk oyunları, halk takvimi, halk meteorolojisi, halk hukuku ve töre, halk matematiği, yöresel giyim kuşam, yöresel el sanatları, yöresel mimari, yöresel mutfak ve beslenme kültürü, yaylacılık ve hayvancılık kültürü, halk oyunları”bölümlerinin yer aldığı gündelik hayat ve halk bilgisi ürünleri derlenerek incelenmiştir. Bu ürünlerin Türk kültüründeki yeri diğer bölgelerdeki benzerleriyle karşılaştırmalar yapılarak ortaya konulmuştur. Son olarak çeşitli araştırmalardan, derlenen malzemelerden ve gündelik konuşmalardan elde edilen Ulubey yöresi sözlüğü hazırlanarak unutulmaya yüz tutmuş birçok yöresel kelime kayıt altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Ulubey is one of the places where the first Turkish settlements were seen in the Black Sea Region. Even earlier than Ordu, Ulubey was used as a center by Hacıemirogulları who conquered the region in the 1380s. Then, in 1427, when the Ottoman state took over the Hacıemiroğulları Principality, it became under the rule of the Ottoman State and on April 1, 1958, its administrative structure was transformed into a district. Ulubey, which is a district of Ordu province, has 35 villages and 6 neighborhoods. This study, which includes the folklore monograph of Ulubey district, consists of three main sections. In the first part, the history, geographical structure, human, social and economic situation of the region are examined in consideration of documents and researches. In the second part, verbal culture products with the subheadings of“tales, legends, stories, folk songs, divine, quatrain, rhymes, jokes, riddles, proverbs and idioms, prayer and curse, folk poets, local dialect features”are compared to type, motif, variant. It has been evaluated by making analysis. In the third part,“ceremonies, folk beliefs, folk medicine, children's games, folk calendar, folk meteorology, folk law and custom, folk mathematics, local clothing, local handicrafts, local architecture, local cuisine and nutrition culture, transhumance and livestock culture, folk dances”sections, daily life and folklore products were compiled and examined. The place of these products in Turkish culture has been revealed by making comparisons with similar products in other regions. Finally, the Ulubey region dictionary, which was obtained from various researches, compiled materials and daily speeches, was prepared and many local words that were about to be forgotten were recorded.