Sağlık çalışanlarında COVID-19 fobisi ve tükenmişlik ilişkilerinin incelenmesi
With COVID-19 phobisy and health workers examination of extended relationships
  1. Tez No: 698417
  2. Yazar: MUTLU DOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL SEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Healthcare Management, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sağlık kuruluşlarında çalışan kişiler hastaların tedavi sürecinde ve diğer salgınlar ile mücadele ederken kendileri de hasta olma ile karşı karşıya kalmaktadır. Mesleğin getirmiş olduğu dezavantaj kişilerin sosyal hayatlarına olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Sağlık çalışanları karşısındakine yardımcı olmaya çalışırken bir anda kendisi de yardıma muhtaç duruma düşebilmektedir. Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarının Covid-19 salgını sırasında yaşamış oldukları korkuların bir farklı şekilde yaşadıkları tükenmişlik ile ilgili ilişkileri incelemektir. Araştırmada beklenilen sonuç koronavirüs-19 fobisi ile tükenmişlik arasında bir ilişkinin olduğu yönündedir. Araştırma sonucu elde edilen bulgular da sağlık çalışanlarının tükenmişlik ile koronavirüs-19 fobileri arasında bir ilişkinin bulunduğu tespit edilmiştir. Tükenmişlik koronavirüs-19 fobisi üzerinde, koronavirüs-19 fobisi de tükenmişlik üzerinde etkili olabileceği için korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırmada ölçeklerin alt faktörleri içinde aynı araştırma yapıldığında sadece duyarsızlaşma boyutu ile koronavirüs-19 fobisinin sosyal-psikolojik ve kişisel başarı ile koronavirüs-19 fobisinin sosyal-psikolojik alt boyutu arasında bir ilişki görülmemiştir. Ölçeklerin genel ortalamaları üzerinden değerlendirme yapıldığında ise bir ilişki söz konusu olduğu ve diğer alt boyutlarda da bir ilişki göründüğü için araştırmadan beklenilen sonuç elde edilmiş ve sağlık çalışanlarında koronavirüs-19 fobisi ile tükenmişlik arasında bir ilişkinin varlığından söz edilebilmiştir. Sağlık çalışanlarının mesleki hizmet sürelerinin ölçekler üzerinde bir etki oluşturup oluşmadığının tespiti için Anova testi uygulanmıştır. Sağlık çalışanlarının mesleki çalışma süreleri tükenmişlik üzerinde bir farklılık yaratmaz iken koronavirüs-19 fobisi üzerinde farklılık yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
People working in health institutions face the risk of being sick themselves during the treatment process of patients and while struggling with other epidemics. The disadvantage of the profession can negatively affect people's social lives. While healthcare professionals try to help others, they may suddenly be in need of help. The aim of this study is to examine the relationship between the fears experienced by healthcare professionals during the Covid-19 outbreak and the burnout they experienced in a different way. The expected result in the study is that there is a relationship between coronavirus-19 phobia and burnout. The findings obtained as a result of the research have also determined that there is a relationship between the burnout of healthcare workers and coronavirus phobias. Because burnout may have an effect on coronavirus-19 phobia and coronavirus-19 phobia on burnout, a correlation analysis was applied. When the same research was conducted within the sub-factors of the scales in the study, no relationship was found between only the depersonalization dimension and the social-psychological and personal success of coronavirus-19 phobia and the social-psychological sub-dimension of coronavirus-19 phobia. When the general averages of the scales were evaluated, because there was a relationship and a relationship was seen in other sub-dimensions, the expected result was obtained from the study, and it was possible to talk about the existence of a relationship between coronavirus-19 phobia and burnout in healthcare workers. Anova test was applied to determine whether the professional service time of the healthcare workers had an effect on the scales. The professional working hours of healthcare professionals were created on coronavirus phobia in a teaching teacher on burnout.