Türkiye'de 2000 sonrası dönemde para politikası bağlamında enflasyon ve faiz ilişkisi
The relationship between inflation and interest in the context ofmonetary policy after 2000 in Turkey
- Tez No: 698484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAYİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Enflasyonu birçok faktörün yanında faiz de belirlemektedir. Acaba enflasyon ile faiz arasındaki ilişki tek yönlü müdür? Analiz döneminde faiz oranı ve enflasyon oranı arasındaki ilişkinin para politikası bağlamında çok yönlü incelenmesi ve para politikasının etkinliğinin ortaya konması amaçlanmıştır. Analiz dönemi 2001-2018 yılları arasını kapsamaktadır. Çalışmada Türkiye'de söz konusu dönemde para politikası ile belirlenen enflasyon ve faiz arasındaki ilişki betimleyici araştırma yönteminin yanı sıra Granger Nedensellik Testi başta olmak üzere bazı ekonometrik testlerden faydalanılarak ortaya konulmuştur. Tez çalışmasında ekonometrik testlerin de yardımıyla enflasyonun yükselmesinin faiz oranı artışlarına neden olduğu aynı zamanda tersi bir ilişkinin de geçerli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Inflation is determined by many factors, as well as the interest rate.Is the relationship between inflation and interest a one-way street?In the analysis period, it is aimed to examine the relationship between interest rate and inflation rate in the context of monetary policy and to reveal the effectiveness of monetary policy. The analysis period covers the years 2001 to 2018. In the study, the relationship between inflation and interest rate determined by monetary policy in Turkey in the said period was revealed by using some econometric tests, especially the Granger Causality Test, as well as the descriptive research method. In the thesis study, with the help of econometric tests, it has been concluded that the increase in inflation causes interest rate increases and an inverse relationship is also valid.