Unilateral dudak damak yarığı vakalarında üç farklı ekspansiyon apereyinin (Jointed-fan type, quad helix, modifiye quad helix) dişsel ve iskeletsel etkilerinin incelenmesi
Evaluation of dentoskelatal effects of three different expansion appliances (Jointed fan type, quad helix) in unilateral cleft lip and palate patients
  1. Tez No: 79497
  2. Yazar: AYŞE GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
77 ÖZET Tek taraflı dudak damak yarıklarında sıklıkla karşımıza çıkan transversal yön anomalilerinden biri olan tek taraflı çapraz kapanış ilişkisinin düzeltilmesi amacı ile kullanılan üç farklı apareyin tedavi etkilerini karşılaştırmak amacı ile planlanan bu çalışmada her biri 10 bireyden oluşan toplam 30 bireyden uygulama başlangıcında ve sonunda alınan lateral sefalometrik, posteroanterior, baziler, el-bilek filmleri ve alçı modeller değerlendirildi. Uygulama başlangıcında kronolojik yaşlan, kemik yaşlan ve kız erkek aynmı sırası ile quad-heliks grubunda 10.03 ± 1.47 yıl, 8.72 ± 1.36yü, 3 kız 7 erkek ; modifıye quad-heliks grubunda 9.03 ± 1.72 yıl, 8.56 ± 1.53 yıl, 3 kız 7 erkek; Jointed fan-type grubunda ise 10.27 ± 2.15 yıl, 8.83 ± 1.59 yıl, 4 kız 6 erkek araştırma kapsamına alındı. Uygulama süresi quad-heliks grubunda 4.72 ay, modifiye quad-heliks grubunda 5.31 ay, jointed fan-type grubunda ise 4.58 ay olarak belirlendi. Araştırma materyalini oluşturan lateral sefalometrik filmlerde 18, P-A filmlerde 17, baziler filmlerde 15, alçı modellerde 3 olmak üzere toplam 53 parametre değerlendirildi. Grup içi uygulama başlangıcı ve sonu arasındaki farkların önemliliği Wilcoxon testi ile gruplar arası farkların önemliliği ise Mann-Whitney U testi ile değerlendirildi. Uygulama sonucu elde edilen bulgular değerlendirildiğinde her üç grupta da çapraz kapanışın görüldüğü tarafta önemli miktarda genişleme elde edilmişken sadece JFT grubunda normal tarafta da önemli miktarda genişleme elde edilmiş ancak bu miktarın çapraz kapanışın olduğu tarafa göre daha az oranda oluştuğu bulunmuştur. Elde edilen hareket tipi'QH ve MQtt grubunda eğilme şeklinde iken JFT grubunda eğilme miktarının çok az olduğu; intermolar bölgede QH grubunda78 daralma varken MQH grubunda bu mesafede önemli bir değişikliğin olmadığı, JFT grubunda ise arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
79 SUMMARY This study was planned to see and to compare the three different appliances correcting the unilateral crossbite in the unilateral cleft lip and palate patients. Lateral cephalometric, posteroanterior, basiller, hand-wrist films and upper casts were evaluated, which were taken at the beginning and at the end of the expansion treatment in the 30 unilateral cleft lip and palate patients. Each group consisted of 10 cases. Quad- helix and modified quad-helix groups were consisted of 3 girls and 7 boys and jointed fan type group was consisted of 4 girls and 6 boys. The chronological and skelettal ages were 10.03 ± 1.47 years and 8.72 ± 1.36 years in quad- helix group; 9.03 ± 1.72 years and 8.56 ± 1.53 years in modified quad-helix group; 10.27 ± 2.15years and 8.83 ± 1.59 years in jointed fan-type group at the beginning of expansion treatment. The duration of expansion treatment time was found meanly 4.72 months in quad-helix group, 5.31 months in modified quad- helix group and 4.58 months in jointed fan type group. 18 parametres on lateral cephalograms, 17 parametres on posteroanterior cephalograms, 15 parametres on basiller cephalograms and 3 parametres on upper cast, total 53 parametres were evaluated. Wilcoxon test was used to compare the significancy of the differences between the values at the beginning and at the end of the expansion treatment and Mann-Whitney U test was used to compare the significancy of the differences between the goups. According to the results, significant amount of expansion was obtained in all groups in the crossbite side. In the jointed- fan type group, significant amount of80 expansion was also found in the normal side but the amount of the expansion in normal side was less than the crossbite side. It was found that the type of buccal movement was tipping in all groups but the amount of tipping movement in jointed fan type group was too little; and that the intermolar width was decreased in quad-helix group; remained stabil in the modified quad-helix group: and increased in the jointed fan type group at the end of the expansion treatment.