Filmic reality: A case study of Bonnie and Clyde
Filmik gerçeklik: Bonnie ve Clyde özelinde çalışma
- Tez No: 698489
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖNÜL EDA ÖZGÜL TAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Sinema ve gerçeklik ilişkisi, sinema tarihi boyunca en çok tartışılan konu olmuştur. Sinema çalışmalarında çoğu teori, sinemayı temsili bir anlayışla ele almıştır. Temsili yaklaşımlar sinemayı fiziksel gerçekliğe indirgeyerek, sinemanın sanat olma özelliğini göz ardı etmektedir. Bu çalışma, filmleri kendi gerçeklerinin bir parçası olarak görerek, bu tartışmaya özgürleştirici ve çağdaş bir yaklaşım getirmeyi hedeflemektedir. Bu çalışma argümanını, Richard Rushton'un filmik gerçeklik kavramı üzerinden oluşturmaktadır. Çalışmada filmlerin; fiziksel gerçekliği nasıl etkilediği ve gerçeklik deneyimimize nasıl bir katkısı olduğu, kendi gerçekliğini nasıl yarattığı ve ne tarz bir gerçeklik ürettiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada, öncelikle sanat ve gerçeklik ilişkisiyle ilgili yaklaşımların sanat tarihi boyunca nasıl değiştiği incelenmiş ve tarih boyunca sanatın kendi gerçekliğini ürettiği sonucuna varılmıştır. Daha sonra sinema ve gerçeklik ilişkisine odaklanılarak, bu ilişkinin sinema tarihi boyunca nasıl değiştiği incelenmiş ve erken dönem film teorilerinin ve dijital çağ ile ortaya çıkan teorilerin, sinemayı bir gerçeklik olarak görmeye daha yakın olduğu sonucuna varılmıştır. Sinemanın nasıl bir gerçeklik ürettiğini ortaya koymak için son bölümde, sinema tarihi boyunca filmleri gerçeklik olarak gören teoriler, filmik gerçeklik kavramı altında bir araya getirilmiştir. Bu teoriler çerçevesinde bir film analiz yöntemi oluşturularak, Bonnie and Clyde ile ilgili farklı dönemlerde çekilmiş üç film, filmik gerçeklikleri üzerinden değerlendirilmiştir. Bu yöntem filmleri tarihsel bağlamda ve araca özgü özellikleri çerçevesinde değerlendirken, filmik zihin, filmik vücut, filmik düşünme gibi kavramlar yardımıyla da filmin kendi gerçekliğini nasıl oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Araştırmanın sonucunda, filmleri kendi gerçeklikleri üzerinden değerlendiren bir yaklaşım sunularak, film çalışmalarına ve gerçeklik kavramına yeni bir bakış açısı getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between cinema and reality has been the most critical debate throughout film history. In film studies, most of the theories have carried a representational approach while few of them have adopted a non-representational approach. However, by reducing cinema to physical reality, the representational approaches underestimate cinema as an art form. This study aims to bring a liberating approach to this discussion by seeing movies as part of their own reality. This study builds its argument on Richard Rushton's concept of filmic reality and tries to answer the following questions; what kind of reality films produce and how they do that, how films affect the physical reality, and contribute to our experience of reality. Firstly, this study examined the approaches on the relationship between art and reality and cinema and reality. In this regard, it has been concluded that art has produced its own reality throughout history. Lastly, to determine the kind of reality that cinema produces, the theories that understand films as a reality are brought together under the concept of filmic reality. Within the framework of these theories, a film analysis method has been created that considers films as realities. Three films about Bonnie and Clyde that were shot in different periods, were evaluated in terms of their filmic realities. The main purpose of this analysis is to explore how movies have changed the story by creating a new Bonnie and Clyde. While this method evaluates films in the historical context and within the framework of medium specificity features, it also analyzes how the film creates its own reality by using the concepts of filmic mind, filmic body, and filmic thinking. As a result of this study, a new perspective is brought to film studies and to the concept of reality, by presenting an approach that evaluates films based on their realities.