The impact of socio-cognitive factors and psychological attributes on undergraduates' entreprenuerial intention and intensity in Ghana
Sosyo-bilişsel faktörlerin ve psikolojik özelliklerinin Gana'daki lisans öğrencilerinin girişimcilik niyeti ve yoğunluğu üzerindeki etkisi
- Tez No: 698507
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Girişimci tavırlar ve faaliyetler, Gana'nın işsizliği azaltma teklifinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Girişimci düşünceler ve fikirler, öğrencileri serbest meslek sahibi olmaları için motive etmeyi ve yetiştirmeyi ve yeni işler veya girişimler başlatma niyetinde olmayı hedefler. Üniversite düzeyinde uygulandığında daha etkilidir. Lisans ve lisansüstü öğrencilerin girişimci olma potansiyeli daha yüksektir ve göreceli olarak kariyer seçimi aşamasına yakındırlar. Bununla birlikte, lisans öğrencileri arasında girişimcilik eğitimi tanıtıldı ve son yirmi yılda üniversitelerde zorunlu hale getirildi ve sosyo-bilişsel faktörler ve psikolojik özellikler üzerindeki etkiyi değerlendirmek ve girişimcilik niyetleri ile girişimcilik yoğunluğu ve öğrencilerin kariyerleri arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemek için çok az araştırma yapıldı. Bu araştırma, İç Kontrol Odağı, Motivasyon, Genel Öz Yeterlik, Girişimci Öz Yeterlik, Algılanan Arzu ve Öznel Norm (IKO, MOT, GeÖY, GOY, AA ve ÖN) etkilerini araştırarak alana katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Gana lisans öğrencilerinin girişimci niyetleri ve yoğunluğu üzerindeki belirli sosyo-bilişsel faktörlerin ve psikolojik özelliklerin önemini görmek için Girişimcilik Niyeti (GN) ve Girişimcilik Yoğunluğu (GY) hakkında Gana'daki Girişimcilik Niyetleri (IN) ve Girişimcilik Yoğunluğu (GY) katılımcılarının sosyo-bilişsel faktörlerden ve psikolojik özelliklerden olumlu etkilenip etkilenmediğini yine belirler. Bu nedenle çalışma, örnek olarak 184 öğrenci arasında gerçekleştirildi ve Gana'daki lisans öğrencilerinin girişimci zihniyetlerini değerlendirmeye yönelik içgörüler veriyor. IKO, AA, GÖY, MOT ve PESF'in IN üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu keşfedildi ve GÖY, MOT ve PESF'in bu aynı grup insan arasında GY üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bulundu
Özet (Çeviri)
Entrepreneurial attitudes and activities play a pivotal role in Ghana's bid to reduce unemployment. Entrepreneurial thinkings and ideas aspire to motivate and nurture students to self-employment and having the intention to start new jobs or ventures. This is more valuable when nurtured at university level. Undergraduates and graduate students possess a great potential of becoming entrepreneurs and are somewhat near the stage of choosing a career. Although, entrepreneurial education among undergraduates were introduced and made compulsory in universities over the past two decades, little research have been done with the aim of assessing its impact on socio-cognitive factors as well as psychological attributes and to ascertain whether there exist relationships between entrepreneurial intentions and entrepreneurial intensity and students' career of becoming entrepreneurs. This research seeks to contribute to the field by investigating the impacts of Internal Locus of Control, Motivation, General Self Efficacy, Entrepreneurial Self Efficacy, Perceived Desirability, Perceived Enterprenuerial Success Factors and Subjective Norm (LOC, MOT, GSE, ESE, PD,PESF and SN) on Entrepreneurial Intention (EIN) and Entrepreneurial Intensity (EIY) for the purpose of seeing the importance of certain socio-cognitive factors and psychological attributes of Ghana undergraduates on their entrepreneurial intention and intensity. It again determines whether Entrepreneurial Intentions (EIN) and Entrepreneurial Intensity (EIY) of graduate and undergraduate students in Ghana are impacted positively by socio-cognitive factors and psychological attributes (LOC, MOT, GSE, ESE, PD, PESF and SN). The study was therefore carried out among 184 students as a sample and gives insights into appraising entrepreneurial mind-sets of undergraduates in Ghana. It was discovered that to a large extent LOC, PD, ESE, MOT, and PESF have a positive impact on EIN and ESE, MOT, and PESF were found to have a positive impact on EIY among this same group of people.