A qualitative investigation of male psychotherapists' professional development processes from a gendered perspective
Toplumsal cinsiyet perspektifinden erkek psikoterapistlerin mesleki gelişim süreçlerinin incelenmesi: Niteliksel bir araştırma
- Tez No: 698550
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL ÖZGE ÜSTÜNEL BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Psikoterapistlerin mesleki gelişim süreçleri literatürde ilgi çeken bir konu olmuştur. Araştırmacılar, psikoterapistlerin mesleki gelişimleriyle ilgili olarak danışanlarla klinik deneyimlerine, süpervizyona, akran etkisine, kendi psikoterapi süreçlerine ve toplumsal ve kültürel düzeydeki konulara odaklanan önemli etkenler belirlemişlerdir. Bu etkenlere ek olarak, toplumsal cinsiyet psikoterapistlerin mesleki gelişimlerini etkilemektedir. Erkeklerin sosyalizasyon süreçleri, toplumsal cinsiyet rolü çatışması ve erkeklik bilim insanlarının dikkatini çekmiştir. Türkiye'deki araştırmalarda da benzer şekilde, erkekliğin nasıl inşa edildiği, müzakere edildiği ve bu durumların erkekler üzerindeki önemli etkileri tartışılmıştır. Buna karşın, sınırlı sayıda çalışma toplumsal cinsiyetin erkek psikoterapistlerin mesleki gelişimleri üzerindeki etkisini, özellikle erkeklik ve toplumsal cinsiyete dayalı beklentiler ışığında araştırmıştır. Bu çalışmanın amacı, erkek psikoterapistlerin mesleki gelişim süreçlerini toplumsal cinsiyet bağlamında incelemektedir. Çalışmanın temel soruları, erkek psikoterapistlerin mesleki gelişimini nelerin etkilediği, hangi deneyimlerinin bu gelişim süreçlerini kolaylaştırdığı ve/veya engellediği ve toplumsal cinsiyetin deneyimlerini nasıl şekillendirdiği üzerinedir. Bu çalışma, Türkiye'de erkekliğin etkisi de dahil olmak üzere, erkek psikoterapistlerin mesleki gelişimlerini anlamayı kolaylaştırıcı bir çerçeve sunmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye'de aktif olarak çalışan, yaş aralığı 27-52 olan ve alandaki deneyimi 3-20 yıl arasında değişen 11 erkek psikoterapist ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler tematik analiz yöntemi kullanılarak incelenmiş ve dört ana tema oluşturulmuştur: a) psikoterapist kimliği geliştirme, b) alternatif bir erkeklik geliştirme, c) toplumsal cinsiyete dayalı zorluklarla karşılaşma, d) mesleki pratiği ve alanı sorgulama. Elde edilen sonuçlar, erkek psikoterapistlerin seans içi ve seans dışındaki uygulamalarını entegre edip keşfederek ve sorgulayarak profesyonel kimlikleriyle alternatif bir erkeklik geliştirmeye çalıştıklarını göstermiştir. Duygular, güven meseleleri ve erkek şiddeti ve cinsel taciz bağlamında çalışma konusunda, toplumsal cinsiyete dayalı bazı zorluklarla karşılaşmışlardır. Aynı zamanda, erkek katılımcılar, güvenli bir mesleki zeminin eksikliğini ve psikoterapist olabilmenin, bunu mesleki olarak sürdürmenin zorlu doğasını sorguladıklarını belirtmiştir. Bu araştırmanın sonuçları, Türkiye'deki erkek psikoterapistlerin özgün deneyimlerini toplumsal cinsiyet bakış açışıyla anlayabilmeye katkı sunmayı hedeflemektedir. Elde edilen sonuçlar, erkek psikoterapistlerin farklı erkeklik tanımlarının etkisinde şekillenen mesleki gelişimini vurgulamıştır. Çalışmanın güçlü yönleri, psikoterapi uygulamasına dair çıkarımları ve sınırlılıkları tartışılmış ve ilerideki çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Professional development of psychotherapists has been a topic of interest in the literature. With respect to the psychotherapist development, researchers identified a number of critical diverse factors focused on clinical experiences with patients, supervision, influence of peers, personal psychotherapy and, societal and cultural-level factors. Additionally, gender brought some critical impact on psychotherapists' professional development. Male socialization, gender role conflict and masculinity interested the scholars. Studies in Turkey, similarly, discussed how masculinity is constructed and negotiated, and its significant impact on men. However, critical impact of gender on male psychotherapists' professional development needed further attention especially in consideration of masculinity and gender-based expectations. The present study investigates the professional development of male psychotherapists from a gendered perspective. The central questions of the study are what factors influence the professional development of male psychotherapists, which experiences facilitates and/or hinders these processes and how gender influences and interacts with them. The current study aims to provide a framework to understand male practitioners' professional development, including the impact of masculinity in Turkey. Towards this goal, 11 actively working male psychotherapists in Turkey, aged between 27-52 and having 3-20 years of experience in the field, were interviewed. The data were analyzed by thematic analysis, revealing four main themes: a) developing a psychotherapist self, b) developing alternative masculinity, c) facing gender-based challenges, d) questioning the field and practice. The results indicated that male psychotherapists tried to develop their professional self and an alternative masculinity by integrating, exploring and questioning in- and out-session practices. They faced some significant gender-based challenges on emotions, trust issues and working in a context of male violence and sexual harassment. Additionally, male participants noted some professional inquiries about the lack of safe professional ground and the demanding nature of being and pursuing a career as a psychotherapist. The results of the current study are critical for understanding unique experiences of male psychotherapists in Turkey from a gendered perspective. Results showed the continuing professional development of male psychotherapists under the influence of various masculinities. Practical implications, strengths and limitations of the study were discussed in detail and some suggestions were made for future studies.