COVİD-19 pnömonisine bağlı gelişen akut solunum yetmezliğinde yüksek doz intravenöz C vitamini tedavisinin mortalite ve yoğun bakım yatış süresi üzerine etkisi retrospektif kohort çalışması
The effect of high-dose vitamin C treatment for acute respiratoryfailure due to coronavirus disease pneumonia on mortality and length of intensive care stay: A retrospective cohort study
- Tez No: 662002
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SURHAN ÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş-Amaç: COVİD-19 pnömonisi kaynaklı akut solunum yetmezliği kötü prognoza ve yüksek mortaliteye sahiptir (1). Hem etkin bir antiviral tedavi bulunamamış olması hem de diğer tedavi yöntemleri konusunda rehberlerde sunulan önerilerin düşük kanıt düzeyine sahip olması, destek tedavilerini gündeme getirmiştir (2). Yapılan çalışmalarda yüksek doz C vitamini tedavisinin Sepsis ve ARDS hastalarında mortaliteyi azaltması COVİD-19 hastalığında da faydalı olabileceğini düşündürmektedir (3)(4). Çalışmamızda; yoğun bakımda takip edilen COVID-19 hastalarında Vitamin C'nin kısa dönem mortalite ve yoğun bakım yatış sürelerine olan etkisini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Retrospektif kohort çalışması olarak planlanan çalışmamız için Mart 2020-Haziran 2020 tarihleri arasında COVİD-19 pnömonisi kaynaklı, akut solunum yetmezliği nedeni ile yoğun bakım ünitesine kabul edilmiş 18 yaş üstü tüm hasta verileri tarandı. Mayıs-Haziran 2020 tarihlerinde yüksek doz intravenöz C vitamini protokolü uygulanmış hastalar tedavi grubunu, salgının ilk döneminde C vitamini protokolü uygulanmamış hastalar ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Primer çalışma bulgularını her iki gruptaki hastaların 28 günlük mortaliteleri ve yoğun bakım yatış süreleri oluştururken, sekonder bulguları ise vazopressör gereksinimi, invaziv mekanik ventilasyon ihtiyacı ve 0-96.saat SOFA skor değişimi oluşturmuştur. Bulgular: Tedavi grubu 38 hastadan, kontrol grubu 40 hastadan oluştu. Mortalite tedavi grubunda %44, kontrol grubunda %60 olarak bulunda ancak gruplar arasında fark istatistiki olarak anlamlı değildi (p0.05). Her iki grupta da yoğun bakım yatış süresinin medyan değeri 10 olarak bulundu (p0,05). Yine grupların invaziv mekanik ventilasyon ve vazopressör tedavi ihtiyaçları arasında anlamlı bir fark bulunamadı (p0,05). Sonuç: Sonuç olarak yüksek doz C vitamini tedavisi; COVID-19 pnömonisi kaynaklı akut solunum yetmezliğinde mortaliteyi, yoğun bakım yatış süresini, vazopressör tedavi ve invaziv mekanik ventilasyon ihtiyacını azaltmamıştır
Özet (Çeviri)
Background: Acute respiratory failure due to COVİD-19 pneumonia has poor prognosis and high mortality (1). Both the lack of an effective antiviral treatment and the low level evidence of the recommendations presented in the guidelines on other treatment methods have highlighted supportive treatments (2). Studies suggest that high-dose vitamin C treatment reduces mortality in patients with sepsis and ARDS, and may also be beneficial in COVİD-19 disease (3)(4). In our study; We aimed to determine the effect of Vitamin C on short-term mortality and length of intensive care stay in COVID-19 patients. Methods: For our study, which was planned as a retrospective cohort study, the data of all patients over the age of 18 who were admitted to the intensive care unit caused by acute respiratory failure due to COVİD-19 pneumonia between March 2020 and June 2020 were scanned. The treatment group were consisted of the patients who received the high dose intravenous vitamin C protocol between May and June 2020, and the control group were consisted of the patients who did not receive the vitamin C protocol in the first period of the epidemic. Primary study findings consisted of 28- day mortality and intensive care stay in both groups, while secondary findings were vasopressor requirement, need for invasive mechanical ventilation and 0-96 hour SOFA score change. Results: The treatment group consisted of 38 patients and the control group consisted of 40 patients. Mortality was 44% in the treatment group and 60% in the control group, but the difference between the groups was not statistically significant (p0,05). The median value of the ICU stay in both groups was 10 (p0,05). Again, no significant difference was found between the groups in need of invasive mechanical ventilation and vasopressor treatment (pü0,05). Conclusıon: High-dose vitamin C therapy; In acute respiratory failure caused by COVID-19 pneumonia, it did not reduce mortality, intensive care stay, vasopressor therapy and the need for invasive mechanical ventilation.