Fen bilgisi öğretmenlerinin web 2.0 araçları kullanımlarının incelenmesi
Investigation of science teachers' use of web 2.0 tools
  1. Tez No: 698603
  2. Yazar: ÖMER KIRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Web 2.0 araçları web ortamlarında kullanıcıların yalnızca hazır uygulamaları kullanmasının önüne geçerek daha fazla kullanıcının yeni içerikler oluşturmasına imkân sağlamıştır. Web 2.0 araçları aynı zamanda öğrenme ortamlarında kullanılmasıyla öğrencilerin webde bilgiyi şekillendiren, kendiliğinden ulaşan bireyler olmalarına olanak tanımıştır. Bu yüzden fen bilgisi dersi öğretmenlerinin web 2.0 araçlarını kullanım yetenekleri ve bu konuda ki görüşleri oldukça önemlidir. Bu nedenle çalışmada“karma model”kullanılmıştır. Araştırma evrenini Kocaeli ilinin Dilovası ilçesinde görev yapan 34 fen bilgisi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 30 fen bilgisi öğretmeni temsil etmektedir. Burada öncelikle fen bilimleri dersi öğretmenlerinin web 2.0 araçlarına yönelik kullanım yeteneklerini ölçen“Web 2.0 Araçları Kullanım Kriterleri Formu (WEB2KF)”geliştirilmiştir. WEB2KF'nin kapsam geçerliliği uzman görüşü ile yapı geçerliliği ise WINSTEP paket programı kullanılarak sağlanmıştır. Kapsam geçerliliği için uzman görüşüne 41 madde sunulmuş ve sonuçta 36 madde ile WEB2KF'nin geçerliliği kanıtlanmıştır. WEB2KF'nin yapı geçerliliğinin güvenilirlik analizinde kişi güvenilirliği 0,90; ayırma indeksi 2,95; test güvenilirliği için Cronbach Alpha değeri 0,89 olarak bulunmuştur. Aynı hesaplamalarda madde güvenilirliği 0,93; ayırma indeksi 3,71 olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte WEB2KF'de yer alan maddelerin polarlığı ve uyum analizinde Rasch modeli beklentileri ile uyumlu olduğunu gösterecek değerler elde edilmiştir. Kısaca uzman geçerliliği sağlanmış 36 maddelik WEB2KF'den Rasch analizinde 10 maddenin daha formdan uzaklaştırılmasıyla 26 maddelik geçerlilik ve güvenilirliği sağlanmış formun son hali geliştirilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında açık uçlu likert tipi 26 maddelik WEB2KF'de alınan öğretmen görüşleri MAXQDA paket programı vasıtasıyla analiz edilmiş ve her bir açık uçlu likert tipi maddeye ait tema ve alt temalar belirlenmiştir. Sonuçlar çalışma kapsamında ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Web 2.0 tools have saved users from using only ready to use applications in web environments by allowing more users to create new content. Web 2.0 tools have also been used in learning environments, by allowing students to be individuals who shape information on the web and reach it spontaneously. Therefore, the ability of science teachers to use web 2.0 tools and their views on this subject are very important. For this reason, the“mixed model”was used in the study. The population of the research consists of 34 science teachers working in Dilovası district of Kocaeli province. The sample of the study is represented by 30 science teachers. Here, firstly, the“Web 2.0 Tools Usage Criteria Form (WEB2KF)”was developed, which measures the ability of science teachers to use web 2.0 tools. The content validity of WEB2KF was provided by expert opinion and the construct validity was provided by using the WINSTEP package program. For content validity, 41 items were submitted to expert opinion, and the validity of WEB2KF was proven with 36 items. In the reliability analysis of the construct validity of WEB2KF, the individual reliability was 0.90; separation index 2.95; Cronbach's Alpha value for test reliability was found to be 0.89. In the same calculations, item reliability was 0.93; The separation index was determined as 3.71. In addition, values were obtained to show that the items in WEB2KF were compatible with the expectations of the Rasch model in the polarity and compatibility analysis. In short, the final version of the 26-item validity and reliability form was developed by removing 10 more items in the Rasch analysis from the 36-item WEB2KF with expert validity. In the second stage of the study, the opinions of the teachers taken in the open-ended Likerttype 26-item WEB2KF were analyzed through the MAXQDA package program, and the themes and sub-themes of each open-ended Likert-type item were determined. The results were examined in detail within the scope of the study.