Energy diplomacy and interdependency: A case study on Turkey's position in the Eastern Mediterranean
Enerji diplomasisi ve karşılıklı bağımlılık: Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki durumunun vaka analizi
  1. Tez No: 698676
  2. Yazar: ŞULE ŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SITKI BİLGİN, PROF. DR. ERDAL TANAS KARAGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez, Doğu Akdeniz bölgesinin Türkiye için enerji arz güvenliği ve bir enerji merkezi haline gelmesindeki rolüne odaklanmaktadır. Enerji güvenliği, karşılıklı bağımlılık teorileri, uluslararası hukuk ve jeopolitik kavramlarını enerji çalışmaları ve Türkiye çalışmaları mercekleriyle birleştirir. Temel araştırma sorusu“Enerji fakiri ülkeler enerji diplomasisi kapasitelerini nasıl artırabilir? dir. Diğer yardımcı araştırma sorusu ise ”Türkiye Doğu Akdeniz bölgesinde enerji diplomasisi açısından ne kadar yetenekli?“ Bu ikinci yardımcı araştırma sorusundan yararlanılarak tez, Türkiye'nin Doğu Akdeniz bölgesindeki konumunu bir vaka çalışması olarak kullanacaktır. Tezin temel argümanı ”Türkiye gibi enerji fakiri ülkeler, avantajlı jeopolitik konumlarından yararlanarak ve enerji tedarikçisi ülkelerle karşılıklı bağımlılıklar yaratarak enerji diplomasisi yeteneklerini geliştirebilirler. Bu argümanı Türkiye ile ilgili yardımcı araştırma sorusuna genişleterek ve uygulayarak, Türkiye'nin avantajlı jeopolitik konum ve karşılıklı bağımlılık yaratma kapasitesi enerji diplomasisi yetenekleri Doğu Akdeniz enerji denkleminde rakiplerine karşı elini güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the role of eastern Mediterranean region for Turkey in terms of energy supply security and becoming an energy hub. It combines the concepts of energy security, interdependency theories, international law, and geopolitics through the lenses of energy studies and Turkish studies. Its main research question is“How energy-poor countries can increase their energy diplomacy capabilities?”. The other, auxiliary research question is“How capable Turkey is in terms of energy diplomacy in the Eastern Mediterranean region?”By benefiting from this second, auxiliary research question, the thesis will use Turkey's position in the Eastern Mediterranean region as a case study. The main argument of the thesis is "Energy-poor countries like Turkey can improve their energy diplomacy capabilities, by benefiting from their advantageous geopolitical position and by creating interdependencies with their energy supplier countries. Extending and applying this argument to the auxiliary research question about Turkey, it can be said that Turkey has three elements, which are advantageous geopolitical position and capacity to create interdependencies of energy diplomacy capabilities in the Eastern Mediterranean energy equation.