An exploration of alexithymia in adulthood: The predictive power of perceived parenting attitudes and cognitive flexibility
Yetişkinlerde aleksitiminin incelenmesi: Algılanan ebeveyn tutumları ve bilişsel esnekliğin yordama gücü
- Tez No: 698677
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN KÖSE ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, algılanan ebeveyn tutumu ve bilişsel esnekliğin yetişkinlerin aleksitimi düzeyleri üzerindeki yordama gücünü incelemektir. Araştırmanın katılımcılarını Türkiye'de yaşayan yaşları 18-65 değişen 400 yetişkin oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgi formu, Güleç ve arkadaşları (2009) tarafından Türkçe'ye uyarlanan 20 Maddelik Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAS-20), Dirik ve arkadaşları (2015) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği-Çocuk Formu (EMBU-C) ve Sapmaz ve Doğan (2013) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Bilişsel Esneklik Envanteri (CFI) uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilere ait yüzde, frekans, ortalama puan, standart sapma gibi değerler ve yapılan Bağımsız Gruplar t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Post-Hoc tekniklerinden Tukey analizi, Pearson Çarpım Moment Korelasyonu ve Hiyerarşik Regresyon Analizi sonuçları tablolar halinde sunulmuştur. Sonuçlar, algılanan ebeveyn tutumu ve bilişsel esnekliğin yetişkinlerin aleksitimi düzeyleri üzerinde yordayıcı role sahip olduğunu göstermiştir. Bağımsız değişkenler, yetişkinlerin toplam aleksitimi skoru ile ilgili toplam varyansın %33'ünü açıklamaktadır. Yetişkinlerin aleksitimi düzeyleri ile cinsiyet, yaş ve eğitim durumu demografik değişkenleri arasında anlamlı farklılık bulunurken; medeni hal arasında anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. Araştırmanın sınırlılıkları ve bulguları ilgili literatüre göre tartışılmıştır. Bunlarla birlikte, gelecekteki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to explore the predictive power of perceived parental attitudes and cognitive flexibility on adults' alexithymia levels. The participants of the study consist of 400 adults aged 18-65 living in Turkey. As the data collection, the demographic information form prepared by the researcher, the 20-item Toronto Alexithymia Scale (TAS-20) adapted to Turkish by Güleç et al. (2009), the Abbreviated Perceived Parental Attitudes Scale-Child Form (EMBU-C) adapted to Turkish by Dirik et al. (2015), and Cognitive Flexibility Inventory (CFI) adapted to Turkish by Sapmaz and Doğan (2013) were used. The data were analyzed with the SPSS 26.0 package program. The results of the data of the descriptive statistics, Independent Groups t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Post-Hoc techniques Tukey analysis, Pearson Product Moment Correlation, and Hierarchical Regression Analysis are presented in the tables. According to the results, the predictive role of perceived parental attitudes and cognitive flexibility on adults' alexithymia levels are found. The independent variables explain %33 of the total variance regarding the total alexithymia score of adults. Significant differences are found between the alexithymia levels of adults and the demographic variables of gender, age and education status; no significant difference is found between the marital status. The limitations and findings of the study are discussed according to the related literature. Along with these, suggestions for future research are presented.