Analysis of foreign direct investment from gulf countries in Turkey after 2002
Türkiye'de körfez ülkelerinin doğrudan yabancı yatırımlarının 2002 yılı sonrası analizi
- Tez No: 698678
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma, öncelikle“Doğrudan Yabancı Yatırım”(DYY) terimlerini, DYY'nin temel teorilerini ve DYY yatırımlarının arkasındaki stratejik güdüleri ülkelere açıklamaya çalışmaktadır. Buna ek olarak, bu çalışma Türkiye örneğine odaklanmıştır. Bu nedenle 2002'den sonra Türkiye'nin artan yabancı yatırım miktarını analiz etmek için Türkiye'deki DYY tarihine düzenlemeler ve kilometre taşları dayanan araştırılacaktır. Bu açıklamaların ardından çalışmanın temel amacı; 2002'den sonra Türkiye'de Körfez ülkelerinin yatırımlarının neden arttığının araştırılmasıdır. Ayrıca, bu çalışma DYY miktarındaki önemli değişiklikleri netleştirmek için Körfez ülkelerinin Türkiye'ye yaptığı en büyük yatırımları detaylandıracaktır. Araştıarma konusu özelinde uzman bir işadamı ile yapılan görüşme, ekonomi ayrıca Körfez ülkelerinin Türkiye'yi tercih etmelerinin nedenlerini incelemeye yardımcı oluyor. Bu incelemelerin ve analizlerin ışığında; bu çalışma 2002'den sonra gerçekleştirilen DYY yatırımları özelinde Türkiye örneği ile en iyi uyuşan temel doğrudan yabancı yatırım türünü ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
This study primarily tries to explain foreign direct investment (FDI) terms, main theories of FDI and strategic motives behind the FDI investments to the countries. In addition, this study focus on the Turkish case so it investigates the history of FDI based on regulations and milestones in Turkey in order to analyze increasing inward FDI amount of Turkey after 2002. After these explanations, the main objective of the study is to ascertain of why gulf countries' investments increase in Turkey after 2002. Additionally, this study provides the biggest investments of Gulf countries to Turkey for clarifying significant changes in FDI amount .The interview with the businessman who has crucial contributes to the biggest foreign direct investment in Turkish economy also help to examine the reasons of Gulf countries' preference to Turkey. By the shedding light of these examinations and analyzes, finally this study match one of the main FDI theory which best suited with Turkish case after 2002 for Gulf countries