Ceza Muhakemesi Kanununda basit yargılama usulü
In The Law of Criminal Procedure simple trial procedure
- Tez No: 698745
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SİNAN ALTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dünya üzerinde var olan tüm hukuk sistemleri incelendiğinde, yargılamanın hızlandırılması adına çeşitli düzenlemeler hayata geçirilmiştir. Basit Yargılama Usulü kurumu da klasik muhakeme usullerine istisna olarak, belli bir ağırlığa ulaşmayan suçlar bakımından yargılamayı hızlandırmak ve mahkemelerin iş yükünü hafifletmek maksadıyla Ceza Muhakemeleri Kanununu ile Türk Hukuk Sistemine entegre edilmiştir. Ülkemizde Hukuk Muhakemeleri Kanununda ilk andan itibaren yer alan Basit Yargılama Usulü, tabi olduğu yargılamaları hızlı sonuçlandırmaktadır. Bu usulü Ceza Hukuk Sistemine getirilişi, 7188 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 24.10.2019 tarihinde ve 30928 sayı ile Resmi Gazetede yayımlanması ile olmuştur. Basit Yargılama Usulü özetle, kanununda bu usulün uygulanabileceği belirtilen suçlardan birisi için iddianame oluşturulması neticesinde Asliye Ceza Mahkemesi hakimi tarafların beyanları alınarak, duruşma açmadan yargılamayı dosya üzerinden tamamlamaktadır. Hukukumuzda 1 Ocak 2020 yılından itibaren uygulanmaya başlayan bu yeni usulün yaratmış olduğu sorunlar daha yeni yeni gündeme gelmeye başlamıştır. Tarafımca bu kurumun ele alınması, uygulamada ve teoride karşılaşılan sorunlar açısından ve bu kurumun işlevselliğinin arttırılması bakımından önem arz etmektedir. Bu çalışma kapsamında, ceza yargılamasına genel bakış açısı ile birlikte temel kavramlar açıklanacaktır. Daha sonrasında bu yeni usulün hukuk sistemimize getiriliş sebepleri ve bu kurumdan beklenen çözümler izah edilmeye çalışılmıştır. Devamında ise, Basit Yargılama Usulünün uygulanma şekli, itiraz usulleri ve uygulamadaki sorunları tespit edilerek çözüm önerileri aktarılacak ve bu kurumun daha işlevsel hale getirilmesi adına tespitler tarafımca ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
When all the existing legal systems in the world were examined, various regulations were implemented in order to speed up the trial. The institute of simple trial procedure has also been integrated into the Turkish Legal System with the Criminal Procedure Law in order to speed up the trial in terms of crimes that do not reach a certain severity and to reduce the workload of the courts, as an exception to the classical trial procedures. The simple trial procedure, which has been included in the Civil Procedure Law from the first moment in our country, concludes the trials it is subject to quickly. This procedure was brought to the criminal law system with the publication of the Law No. 7188 on the Amendment of the Criminal Procedure Law and Some Laws in the Official Gazette with the number 30928 on 24.10.2019. In summary, the simple trial procedure, as a result of the formation of an indictment for one of the crimes specified in the law that this procedure can be applied to the judge of the criminal court of first instance completes the trial on the file without opening a hearing, by taking the statements of the parties. The problems created by this new procedure, which has been implemented in our law since January 1, 2020, have only just begun to come to the fore. In my opinion, addressing this institution is important in terms of the problems encountered in practice and theory and in terms of increasing the functionality of this institution. In this study, basic concepts will be explained along with the general perspective of criminal justice. Later, the reasons for bringing this new procedure to our legal system and the solutions expected from this institution were tried to be explained. Subsequently, the method of application of the simple trial procedure, the objection procedures and the problems in the application will be determined and the solution proposals will be conveyed and the determinations will be put forward by me in order to make this institution more functional.