Selective media coverages of Trump's Middle East plan
Trump'ın Ortadoğu planına ilişkin seçili medya içerikleri
  1. Tez No: 698782
  2. Yazar: CUMA YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİD ÜVEYSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, International Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kudüs Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada 45. ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail-Filistin ihtilafına çözüm bulmayı amaçladığı iddia edilen ve“Yüzyılın Anlaşması”olarak adlandırılan“Ortadoğu barış planı”ele alınmıştır. Çalışmadaki amaç, iki farklı yayın kuruluşu olarak TRT World ve Al Arabiya kanallarının internet sitelerinde yer alan haberleri ele alış farklılıklarını ortaya koymaktır. Çalışma aralığı belirlenirken planın açıklandığı 28 Ocak 2020 tarihi ile bir sonraki gün kanallarda yayınlanan haberler incelenmiştir. Çalışmada van Dijk'ın Eleştirel Söylem Analizi yöntemi esas alınarak çözümleme yapılmaya çalışılmıştır. Eleştirel Söylem Analizi irdelenerek, yayın kuruluşlarının ülkelerinin dış politikaları doğrultusunda plana yaklaşımıyla ilgili genel bir çerçeve çizilmiştir. TRT'nin, Türk kamuoyunun görüşleri ve hükümetinin dış politikası doğrultusunda Trump'ın Ortadoğu planına karşı bir söylem kullandığı ancak Al Arabiya'nın Suudi Arabistan hükümetinin çelişkili, belirsiz ve yoruma açık cümlelerle de olsa desteklediği planı çok net bir söylem ile savunduğu belirlenmiştir. Medya kuruluşlarının kendilerini denetleyen ve finanse eden yapıların politikaları, çıkarları ve ideolojileri doğrultusunda söylem ürettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the 45th President of the U.S., Donald Trump's“Middle East”plan, which is claimed to aim to find a solution to the Israeli-Palestinian conflict and is named the“Deal of the Century”, is discussed. The study aims to reveal the differences in the handling of the news by two different broadcasters, the websites of TRT World and Al Arabiya English news channels. While determining the working range, the news on 28 January 2020, when the plan was announced, and the news on the next day were examined. In the research, analysis was tried to be made based on van Dijk's Critical Discourse Analysis method. By examining the Critical Discourse Analysis, a general framework was drawn regarding the broadcasters' approach to the plan in line with the foreign policies of their own countries. It was determined that TRT used a discourse against Trump's“Middle East”plan in line with the views of the Turkish public and the foreign policy of the government, but Al Arabiya defended the plan with a very clear discourse, which the Saudi Arabian government supported, albeit with contradictory, vague and open-to-interpretation sentences. It has been determined that media organizations produce discourse in line with the policies, interests and ideologies of the structures that control and finance them.