İnsan kaynakları yönetimi uygulamaları ve çalışanların iş becerikliliği üzerine bir değerlendirme
An evaluation of human resources management practices and job crafting of employees
- Tez No: 698783
- Danışmanlar: PROF. DUYGU KIZILDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Çalışanlar, yöneticilerinin herhangi bir talimatı olmadığı halde, iş görevlerinin veya iş yerinde kurdukları ilişkilerin yapısını veya işi algılayış biçimini kendi istek, beceri ve değerleri doğrultusunda dönüştürebilmektedir. Çalışanların bireysel inisiyatifler alarak işlerinde yaptıkları bu dönüşümler iş becerikliliği olarak adlandırılmaktadır. İş becerikliliği davranışı, işlerinin monotonluğunu azaltma fırsatı sağlayarak çalışanların motivasyonunu ve iş tatminini arttırabileceğinden, iş becerikliliğinin teşvik edilmesi örgütler için oldukça önemli görülmektedir. Bu tez çalışması, insan kaynakları yönetimi uygulamalarını kontrol ve bağlılık odaklılık açısından ele alarak, çalışanların iş becerikliliği davranışları üzerindeki rolünü incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma kapsamında, İzmir ilinde bulunan bir üniversitenin İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü üçüncü sınıf öğrencilerinden seçilen; 10 kişisi bir işte çalışan, 12 kişisi bir işte çalışmayan toplam 22 kişi ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmada, kontrol odaklı insan kaynakları yönetimi uygulamalarının iş becerikliliğinin ortaya çıkmasını zorlaştırırken, bağlılık odaklı insan kaynakları yönetimi uygulamalarının iş becerikliliğinin ortaya çıkmasını kolaylaştırdığı belirlenmiştir. Ayrıca literatürde yer alan benzer çalışmalardan farklı olarak bu araştırmada, bazı kontrol odaklı insan kaynakları yönetimi uygulamalarının da çalışanların iş becerikliliğini olumlu yönde etkileyebileceği görülmüştür. Bu doğrultuda hem kontrol hem de bağlılık odaklı uygulamaları içeren hibrit bir insan kaynakları yönetimi yaklaşımının; çalışanları iş becerikliliği davranışları sergilemeye teşvik edebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Employees, without any instructions from their managers, can transform the structure of their job duties or the relationships they have established at the workplace or the way they perceive the job in line with their wishes, skills and values. These transformations that employees make in their jobs by taking individual initiatives are called job crafting. Encouraging job crafting is considered very important for organizations, as job crafting behavior can increase the motivation and job satisfaction of employees by providing an opportunity to reduce the monotony of their jobs. This thesis study aimed to investigate the role of employees on job crafting behaviors by considering human resource management practices in terms of control and commitment orientation. Within the scope of the research, selected from the third year students of the Human Resources Management Department of a university in Izmir, semi-structured interviews were conducted with a total of 22 people, 10 of whom are employed and 12 of whom are not employed, and the data obtained were analyzed by descriptive analysis method. In the research, it has been determined that while control-oriented human resource management practices make it difficult for job crafting to emerge, commitment-oriented human resource management practices facilitate the emergence of job crafting. In addition, unlike similar studies in the literature, in this study, it was seen that some control-oriented human resource management practices can also positively affect the job crafting behavior of employees. In this direction, it has been concluded that a hybrid human resources management approach that includes both control and commitment-oriented practices can encourage employees to exhibit job crafting behaviors.