Resmi okullarda görev yapan kadın yöneticilerin enneagram kişilik tipleri ile vizyoner liderlik davranışları arasındaki ilişki
Relationship between the ennegram personality types and visionary leadership behaviours of women administrstors in public schools
  1. Tez No: 819754
  2. Yazar: DEMET ŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SABANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma; resmi okullarda görev yapan kadın yöneticilerin Enneagram kişilik tipleri ile vizyoner liderlik davranışları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla çalışmada eğitim yönetimi, okul yönetimi, kadın yönetici, kişilik, liderlik, liderlik davranışları, Enneagram gibi kavramlara yer verilmiştir. Bu çalışma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evreni 2022-2023 eğitim öğretim yılında Antalya ili 19 ilçesinde görev yapmakta olan 650 kadın yöneticiden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi, tabakalı örnekleme yöntemlerinden basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen 250 kadın yöneticiden oluşmaktadır. Araştırmada Sabancı'nın (2007) geliştirmiş olduğu“Okul Müdürlerinin Vizyoner Liderlik Yeterlikleri Ölçeği”ve Subaş'ın (2017) geliştirmiş olduğu“Enneagram Kişilik Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde; betimsel istatistikler ile bağımsız örneklem t-testi, ANOVA testi, post-hoc testlerinden Scheffe, Tukey, LSD testi ve Pearson korelasyon analiz teknikleri kullanılmıştır. Ölçeklerin toplanan örneklem tutarlılığının test edilmesinde Cronbach's alpha güvenirlik kat sayısından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda okul yöneticilerinin Enneagram kişilik tipleri ile vizyoner liderlik yeterliklerinin pozitif anlamlı ilişki içinde olduğu ortaya çıkmıştır. Enneagram kişilik tiplerinin sırasıyla çalıştığı kurum türü, görev, öğrenim durumu, yönetici olarak çalışma süresi, mesleki deneyim ve eğitim yönetimi kursuna katılıp katılmama ile anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Benzer şekilde vizyoner liderlik yeterliklerinin sırasıyla çalıştığı kurum türü, görev, öğrenim durumu, yönetici olarak çalışma süresi, mesleki deneyim ve eğitim yönetimi kursuna katılıp katılmama ile anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between Enneagram personality types and visionary leadership behaviours of female administrators working in formal schools. For this purpose, concepts such as educational management, school administration, female executives, personality, leadership, leadership behaviours, and Enneagram were included in the study. The correlational survey model, which is one of the quantitative research methods, was used in this study. The target population of the study consists of 650 female administrators working in 19 districts of Antalya province in the 2022-2023 academic year. The sample of the study consists of 250 female administrators selected by simple random sampling method from the stratified sampling methods. Sabancı's (2007)“Visionary Leadership Competencies Scale for School Principals”and“Enneagram Personality Scale”which was developed by Subaş's (2017) were used in the study. Statistical analysis techniques such as descriptive statistics, independent samples t-test, ANOVA test, Scheffe test from post-hoc tests, Pearson correlation analysis, and multiple linear regression analysis were used in the analysis of the data. Cronbach's alpha reliability coefficient was used to test the consistency of the collected samples of the scales. The research findings revealed that there is a significant positive relationship between school administrators' Enneagram personality types and visionary leadership competencies. It was observed that Enneagram personality types varied significantly based on the type of institution they worked in, their position, educational background, years of experience as an administrator, professional experience, and participation in educational management courses respectively. Similarly, visionary leadership competencies were found to differ significantly based on the type of institution they worked in, their position, educational background, years of experience as an administrator, professional experience, and participation in educational management courses respectively.