Finansal veriler ile veri analizi
Data analysis with financial data
- Tez No: 698888
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE YÜCEL KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Finans dünyasında hareketlilik gün geçtikçe artmaktadır. Hareketlilik ve büyüme beraberinde risk faktörünü de getirmektedir. Kredi ürünü karşılıklı güven içerisinde sunulsa da banka ve kredi veren kurumların her kredi ile birlikte aldıkları riski de göz önüne almaları ve öngörüler elde edebilmenin yollarını bulmalıdırlar. Veri analizi, mevcut durum ve konumu analiz ederek potansiyelleri keşfetmek konusunda en büyük destekçidir. Her geçen gün büyüyen veri kaynakları makine öğrenme algoritmaları ile buluşarak bilgi üretimini sağlamaktadır. Bilgi vasıtasıyla da rotalar belirlenmekte ve gidilecek yol şekillenmektedir. Bu tez çalışmasında Alman kredi veri seti ile finansal veriler ile veri analizi konusuna değinilmiş ve ilgili veri seti Random Forest ile Naive Bayes sınıflandırma algoritmaları ile oluşturulmuş modellerde çalıştırılmıştır. İlgili veri setinde daha önce kullanılmamış olan bu algoritmalar ile birlikte iyi performans sonucuna sahip modeller oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mobility in the financial world is increasing day by day. Mobility and growth also bring risk factors. Even though the loan product is offered with mutual trust, banks and lending institutions should consider the risk they take with each loan and find ways to obtain predictions. Data analysis is the biggest supporter in discovering potentials by analyzing the current situation and location. Data sources, which are growing day by day, meet with machine learning algorithms and provide information production. Routes are determined by means of information and the path to be taken is formed. In this thesis, the German loan data set and financial data and data analysis were discussed and the related data set was run in models created with Random Forest and Naive Bayes classification algorithms. With these algorithms, which have not been used before in the relevant data set, models with good performance results have been created.