Lojistik sektöründe sürdürülebilirlik ve finansal performans: Borsa İstanbul Ulaştırma Endeksinin analizi
Sustainability and financial performance in the logistics sector: An analysis of Borsa Istanbul Transportation Index
  1. Tez No: 869390
  2. Yazar: UĞUR AKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL SİGALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki lojistik sektöründe, sürdürülebilirlik faaliyetleri ile finansal performans arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Küresel karbon salınımında önemli bir payı olan lojistik sektöründe yer alan şirketlerin, sürdürülebilirlik faaliyetlerine kaynaklarını tahsis etmeleri için, bu faaliyetlerinin bir külfet olarak görülmemesi gerekmektedir. Araştırmanın veri seti olarak Borsa İstanbul (BİST) Ulaştırma Endeksinde bulunan işletmeler seçilmiştir. Sürdürülebilirlik verileri için, işletmelerin BİST Sürdürülebilirlik Endeksinde yer alıp almama durumu göz önüne alınmış ve işletmelerin yayınladıkları sürdürülebilirlik raporları bir nitel veri analizi programı vasıtasıyla içerik analizine tabi tutulmuştur. 2014-2022 yılları arasındaki veriler, panel regresyon analizi yöntemi ile incelenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, sürdürülebilirlik hakkındaki veriler ile finansal performans göstergeleri arasında anlamlı bir negatif ya da pozitif ilişki bulunamamıştır. Ancak, sürdürülebilirlik verileri ile işletme büyüklüğü arasında bir ilişki tespit edilmiştir. Son olarak, araştırmaya konu olan işletmelerde sürdürülebilirlikle ilgili veri paylaşımının zaman geçtikçe artma eğiliminde olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to investigate the correlation between sustainability initiatives and financial performance within the logistics sector of Turkey. It is crucial for companies in the logistics sector, which accounts for a considerable proportion of global carbon emissions, to not view sustainability activities as a mere expense but as an investment warranting allocation of resources. The data set for this study comprises companies listed on the Borsa Istanbul (BIST) Transportation Index. In assessing sustainability data, the inclusion of these companies in the BIST Sustainability Index was considered, and their published sustainability reports were analyzed using a qualitative data analysis software. Data from the years 2014 to 2022 were examined through panel regression analysis techniques. Findings of the study indicate the absence of any substantial negative or positive correlation between sustainability metrics and financial performance indicators. Nonetheless, a relationship has been identified between sustainability data and company size. In conclusion, the research suggests an increasing trend in the dissemination of sustainability-related information among the companies in question over time.