Okul yöneticilerinin örgütsel güven algıları ile okul kültürü arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between school administrators' organizational perceptions and school culture
- Tez No: 698912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN BALYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı okul yöneticilerinin örgütsel güven algıları ile okul kültürü arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yine bu çerçevede okul yöneticilerinin örgütsel güven algılarının ve okul kültürü algılarının cinsiyet, yaş, kıdem, çalışılan okul türü ve eğitim durumlarına göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama deseniyle yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Avrupa yakasında bulunan 25 ilçede görev yapmakta olan 375 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmada veriler ''Örgütsel Güven Ölçeği'' ve“Okul Kültürü Ölçeği”ile toplanmıştır. Veriler, SPSS programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada okul yöneticilerinin örgütsel güven algıları ve okul kültürü algıları orta düzeyde çıkmıştır. Çalışmada okul yöneticilerinin örgütsel güven algıları ve okul kültürü algıları yaş, mesleki kıdem, eğitim durumları ve cinsiyet değişkenlerinde farklılık göstermektedir. Yine çalışma sonucunda okul yöneticilerinin örgütsel güven algıları ile okul kültürü arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki bulunmuştur. Okul yöneticilerinin örgütsel güven algılarının arttırılması amacıyla çalışma koşullarında iyileştirmeler yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the organizational trust perceptions of school administrators and school culture. In this respect, it is aimed to determine whether the organizational trust perceptions and school culture perception of school administrators differ according to gender, age, seniority, school type and educational status. This research was carried out with correlational survey method which is one of the quantitative research methods. The sampling of the study is comprised of 375 school administrators working in 25 districts on the European side of İstanbul. In the research, the data were collected through ''Organizational Trust Scale'' and ''School Culture Scale'' and analyzed through the SPSS program. As a result, the perceptions of organizational trust has been found moderate level. The school administrators' perception of school culture is also at a moderate level. In the study, the organizational trust perceptions and the school culture perception of school administrators differed according to in age, professional seniority, educational status and gender variables. A moderate and positive relationship has been found between school administrators' organizational trust and school culture. Improvements in working conditions are recommended to increase the organizational trust perception of school administrators.