Okul öncesi öğretmenlerinin sorularının türlerinin ve bilişsel talep düzeylerinin belirlenmesi
Examination of preschool teachers' questions' types and cognitive demand levels
  1. Tez No: 698914
  2. Yazar: KÜBRA DEMİR ÖĞRENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı bir okul öncesi öğretmeninin sınıf içi uygulamalarda kullandığı soruların türevlerini, içerdiği olası bilişsel talepleri ve bunların oranlarını tespit etmektir. Araştırmanın katılımcılarını bir okul öncesi öğretmeni ve 16 çocuk (60-72 aylık) oluşturmaktadır. Öğretmenin 10 sınıf içi öğretim uygulaması video ile kaydedilmiştir. Öğretmenin kullandığı soruların türevleri ve bilişsel talep düzeyleri belirli kataloglar aracılığıyla çözümlenmiştir. Öğretmen sorularının türevlerini belirlemek amacıyla“Öğretmen Sorularını Kodlama Kataloğu”, soruların içinde olası bir şekilde yer alan bilişsel talep düzeyleri için ise“Yenilenmiş Bloom Taksonomisi”kullanılmıştır. Soru türevleri ve bilişsel talepler cümle bazında (analitik olarak) analiz edilmiştir. Soru tipleri ve bilişsel katkı düzeyleri sayılmış, uygulamalar arasında oransal karşılaştırmalar yapmak üzere nicelleştirilmiştir. Öğretmen yedi soru tipini belirli sıklıklarla kullanmıştır:“iletişimsel”(%42,25),“izleme”(%12,86),“değerlendirme”(%6,82),“çeldirme”(%4,66),“delillendirme”(%3,02),“gözlem-karşılaştırma-tahmin”(%9,8) ve“çıkarım”(%5,48). Öğretmenin bazı soru tiplerini daha fazla kullandığı (iletişimsel ve izleme), bunun sonucu olarak yaratılması muhtemel bilişsel talebin düşük düzeylerde seyrettiği (anlama) tespit edilmiştir. Öğretmenlerin mesleki gelişim süreçleri için çeşitli önerilerde bulunmuştur. Öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini ve soru sorma becerilerini geliştirmek için mesleki eğitim programları hazırlanmalıdır. Buna ek olarak öğretmenlerin tüm söylemsel hamleleri (sözel ve sözel olmayan) incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to detect the types of the questions used by a preschool teacher during in-class implementations, possible cognitive demands that the questions contain and their proportions. The participants of the research were a preschool teacher and 16 children (60-72 months). 10 in-class implementations of the teacher were recorded by video. The typologies of the questions posed by the teacher and their cognitive demand levels were analysed through specific coding catalogues. To specify the teacher-led questions' typologies Teacher Question Coding Catalogue was applied. To determine the cognitive demands embedded in the teacher-led questions, revised Bloomian taxonomy was operated. Typologies of questions and cognitive correspondences were analysed sentence-by-sentence or analytically. Question types and cognitive contribution levels were counted and quantified to make proportional comparisons across the in-class implementations. The teacher enacted seven different types of questions with specific frequency:“communicating”(42.25%),“monitoring”(12.86%),“legitimating”(6.82%),“challenging”(4.66%),“evidencing”(3.02%),“prompting for observation-comparison-prediction”(9.8%) and“prompting for inferencing”(5.48%). It was detected that the teacher staged certain types of questions more pervasively (communicating, monitoring), as a consequence, the presumable cognitive demand that was expected to be created on the side of the students pitched at lower levels (understanding). Various recommendations were offered for the professional development processes of teachers.Vocational training programs should be prepared to improve teachers' professional competence and questioning skills. In addition, all discursive moves (verbal and non-verbal) of teachers should be examined.