Antik Yunan'dan 2000'e odağında kadın olan tiyatro metinlerindeki kadın temsiliyetleri
Female representations in theatrical texts, whose focus is women from ancient Greek to 2000
- Tez No: 698916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNİP MELİH KORUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Drama ve Oyunculuk Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalışmada temel olarak, tiyatro metinlerindeki kadın karakterlerin temsil edilme biçimleri üzerinde durulmaktadır. Temsil kavramı sanat yapıtlarının analizinde önemli bir bileşendir. Tiyatro yapıtları bir kültür ürünü olarak içinden çıktığı kültürel evrenle toplumsal-sanatsal anlamda ilişkilenmektedir. Bu yaklaşımdan hareketle, dört zaman diliminden oluşan ve kendi içinde üç bölüme ayrılan tezin ilk iki bölümünde, kadın algısının toplumsal yaşama ve sanatsal temsil alanına yansıma biçimleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Antik Yunan'dan 2000'e, odağında kadın karakterlerin olduğu tiyatro yapıtlarında kadının nasıl temsil edildiği sorunsallaştırılmış, kadın temsiliyeti üzerinden oluşturulan anlam katmanları bulgulanmaya ve tarihsel süreçte temsil biçimlerinin ne tür dönüşümler geçirdiği, seçilen metinler üzerinden incelenmeye ve tartışılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study mainly focuses on the representation forms of female characters in theater texts. The concept of representation is an important component in the analysis of artworks. As a cultural product, theater works are associated with the cultural universe they emerge from in social-artistic terms. Based on this approach, in the first two sections of the thesis, which consists of four time periods and divided into three parts within itself, the ways of reflection of the female perception in social life and artistic representation are examined. In the third part, from Ancient Greek to 2000, it has been problematized how women are represented in theater texts with female characters in the focus, the layers of meaning formed over the representation of women are tried to be discovered, and what kind of transformations the forms of representation have undergone in the historical process has been tried to be examined and discussed through the selected texts.