Sanal kaytarma ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin teknoloji firmalarında incelenmesi
An examination of the relationship between cyberloafing and organizational commitment in technology companies
  1. Tez No: 698927
  2. Yazar: ERCAN SEMERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU BEYZA BAYARÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı şirketlerin teknoloji firmalarında sanal kaytarmanın örgütsel bağlılık ile ilişkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda İstanbul ilinde faaliyette bulunan şirketlerde teknoloji firmalarında çalışan 200 kişi ile anket uygulaması yapılmıştır. Hazırlanan anket formu Kişisel Bilgi Formu, Sanal Kaytarma Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık ölçeğinden oluşmaktadır. Toplanan veriler SPSS programıyla analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda sanal kaytarma ve örgütsel bağlılık alt boyutlarının birbirleri ile ilişkili olduğu, sanal kaytarmanın kişisel gelişim alt boyutu ile örgütsel bağlılığın devam bağlılığı alt boyutu arasında ise istatistiksel olarak negatif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak duygusal bağlılığın sanal kaytarmanın kişisel gelişim alt boyutu üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu tespit edilirken; devam bağlılığının ise sanal kaytarmanın kişisel gelişim alt boyutu üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve negatif bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between cyberloafing and organizational commitment in technology companıes of companies. For this purpose, a survey was conducted with 200 people working in the technology companıes of companies operating in Istanbul. The prepared questionnaire consists of Personal Information Form, Cyberloafing Scale and Organizational Commitment Scale. The collected data were analyzed with the SPSS program. As a result of the analysis, it was concluded that the cyberloafing and organizational commitment sub-dimensions are related to each other, and there is a statistically negative relationship between the cyberloafing's personal development sub-dimension and the continuance commitment sub-dimension of organizational commitment. In addition, it was determined that emotional commitment had a statistically significant and positive effect on the personal development sub-dimension of cyberloafing; on the other hand, it was determined that continuance commitment has a statistically significant and negative effect on the personal development sub-dimension of cyberloafing.