Yargıtay kararları ışığında anonim şirkette sınırlı yetkili temsilci tayini
Appointment of limited authorised representative in consideration of Court of Cassation decisions on joint stock companies
- Tez No: 698965
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL OKUTAN NILSSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
10 Eylül 2014 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen 6552 sayılı Kanun ile 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 371. maddesine sınırlı yetkili temsilci tayinine ilişkin 7. fıkra eklenmiştir. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'na eklenen bu değişiklik ile anonim şirketlere ve limited şirketlere 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nda düzenlenen ticari vekil ve diğer tacir yardımcılarının temsil yetkilerinde yapılacak tüm sınırlamaları ticaret siciline tescil ve ilan ettirebilme imkanı getirilmiştir. Böylelikle 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 371. maddesinin 7. fıkrası uyarınca atanacak sınırlı yetkili ticari vekil ve diğer tacir yardımcılarının temsil yetkilerine getirilecek her türlü sınırlamanın üçüncü kişilere karşı öne sürülebilmesi sağlanmıştır. Ayrıca bu değişiklik ile 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun sorumluluğa ilişkin düzenlemelerine de istisna getirilmiş ve sınırlı yetkili temsilcilerin şirkete ve üçüncü kişilere karşı verecekleri her türlü zarardan yönetim kurulu üyeleri de müteselsil olarak sorumlu tutulmuştur. Bu değişiklik hem temsil yetkisine getirilebilecek tüm sınırlamaların tescil ve ilanına olanak sağlaması sonucunda hem de yönetim kuruluna yüklediği müteselsil sorumluluk sebebiyle 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun genel sisteminden ayrılması nedeniyle doktrinde ciddi bir şekilde eleştirilmiştir. Hemen belirtilmemiz gerekir ki sınırlı yetkili temsilci tayinine ilişkin bu değişiklik anonim şirketler ile birlikte limited şirketler yönünden de geçerli olmakla birlikte bu çalışmada yalnızca anonim şirketler yönünden inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
On September 10, 2014, with the Law numbered 6552 enacted by the Grand National Assembly of Turkey, paragraph 7 regarding the appointment of a limited authorised representative was added to Article 371 of the Turkish Commercial Code numbered 6102. With the addition of this amendment to the Turkish Commercial Code numbered 6102, joint-stock companies have been provided with the option of registering and announcing all limitations on the representation powers of commercial agents and other merchant assistants regulated in the Turkish Code of Obligations numbered 6098 in the trade registry. In this way, it has been ensured that all kinds of limitations on the representation powers of limited authorised commercial agents and other merchant assistants to be appointed pursuant to paragraph 7 of Article 371 of the Turkish Commercial Code numbered 6102 can be brought forward against third parties. It should also be noted that the Turkish Commercial Code numbered 6102 has been amended to make an exception to the liability regulations, and the members of the board of directors are now jointly and severally liable for any damages caused to the company or third parties by the limited authorised representatives with the addition of this amendment. This amendment has been severely criticised in its doctrine for allowing the registration and announcement of all limitations imposed on the representative authority, as well as for deviating from the general system of the Turkish Commercial Code numbered 6102 by imposing the responsibility on the board of directors. It should be specified from the outset that while this amendment addressing the appointment of a limited authorised representative is applicable to both joint-stock companies and limited liability companies, this study focuses on joint-stock companies.