Modern dönemde sanatçı-moda tasarımcısı birliktelikleri
Artist and fashion designer collaborations in the modern era
- Tez No: 698968
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU ATALAY ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Resim sanatı ve modanın yollarının daima karşılaştığı moda dünyasında, ünlü ressamların eserleri moda tasarımcılara geçmişten günümüze kadar ilham kaynağı olmuştur. Modanın, çoğu kez modern sanat akımlarından esinlendiği ve etkilendiği görülmüştür. Her yeni sanat akımı beraberinde yeni bir üslup da getirmiştir. Bu yenilikçi üsluplar ise sanatçı ve tasarımcıların eserlerinde yeniden hayat bulmuştur. Sanatçıların bu şekilde eserleriyle moda tasarımcılarına gönderme yaptıklarını da gözlemlemekteyiz. Bu araştırmada modern sanat ve moda birlikteliği aydınlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın amacı modern sanatın tarihsel sürecine ışık tutmak ve modern sanat akımlarının modaya nasıl yansıdığını ortaya koymaktır. Modernizm kavramının tarihsel süreci ve sanatçıların eserlerinin modaya yansımaları, resim sanatının moda tasarımı üzerindeki etkisi araştırmanın konusunu belirtmektedir. Araştırmadaki modern sanat dönemlerinin incelenmesinde kısıtlılık olarak akademisyen ve sanat teorisyeni Larry Shiner'ın belirlediği tarihsel sınırlar esas alınarak 1890-1930 yılları arasına odaklanılmıştır. Bu tez kapsamında nitel araştırma yöntemi seçilerek literatür taraması yapılmıştır. Araştırmada modern sanatın doğuşu, modern sanat akımları, modanın sanatla olan etkileşimi, sanatçıların tasarımcılarla olan birliktelikleri, seçilen sanatçı ve tasarımcıların biyografileri, eserlerin giysiye nasıl yansıdığı ayrıntılı bir biçimde ele alınmıştır. Sonuç olarak çok geniş bir tarihsel geçmişe sahip olan modern sanatın modayla daima etkileşim halinde olduğu, kimi sanatçı ve tasarımcının birlikte eserler yarattığı, kimi zaman da sanatçıların tasarımcı gibi rol oynayarak giysi tasarımı yaptıkları neticesine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the world of fashion where painting art and fashion always meet, the Works of famous painters have been a source of inspiration for fashion designers from past to present. It has been observed that fashion is often inspired and influenced by modern art movements. Each new art movement has brought a new style with it. Those innovative styles have come to life again in the works of artists and designers. We also observe that artists refer to fashion designers with their works in this way. In this research, the unity of modern art and fashion has been tried to be illuminated. The aim of the study is to shed light on the historical process of modern art and to reveal how modern art movements reflect on fashion. The historical process of the concept of modernism and the reflections of the Works of artists on fashion, the effect of painting art on fashion design indicate the subject of the study. As a limination in examining the modern art periods in the research, the focus is on the years between 1890-1930, based on the historical boundaries determined by the academician and art theorist Larry Shiner. With in the content of this thesis, a literature review is conducted by choosing a qualitative research method. In the research, the birth of modern art, modern art movements, the interaction of fashion with art, the association of artists with designers, the biographies of selected artists and designers, and how the works are reflected on clothing are discussed in detail. As a result, it has been concluded that modern art, which has a very wide historical background, is always in interaction with fashion, some artists and designers create works together and sometimes artists design clothes by playing a designer role.