A reconciliation of two approaches to freedom: Neo-republicanism and Marxism
Özgürlüğe dair iki yaklaşımın uzlaştırması: Yeni cumhuriyetçilik ve Marksizm
- Tez No: 698985
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF YILDIZ SİLİER CANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Philip Pettit ve Quentin Skinner, tahakkümsüzlük olarak tarif edilen yeni-cumhuriyetçi özgürlüğün kavramsal olarak negatif bir karakterde olduğunu iddia eder. Onlara göre bu özgürlük anlayışı tüm pozitif özgürlük anlayışlarına ve liberal negatif özgürlük anlayışına alternatiftir. Ancak, böyle bir özgürlük anlayışı içsel olarak bireylerden belli erdemlere sahip olmasını bekler. Kişi kendi benliğini başkalarına denk olduğu bilinci ile kurmalıdır. Ayrıca, kişinin davranışlarını ve düşüncelerini tahakküm üreten ideolojilerin yeniden üretimine katkı koymayacak şekilde düzenlemesi gerekir. Bu sebeplerle tahakkümsüzlük olarak özgürlük anlayışı belli seviyede bir kendini gerçekleştirme gerektirir ve bir yönden egzersiz kavramıdır. Bu da yeni-cumhuriyetçi özgürlüğü Pettit ve Skinner'ın düşüncesinin aksine bir tür pozitif özgürlük yapar. Böyle bir analiz Marksist özgürlük ile yeni-cumhuriyetçi özgürlük arasındaki muhtemel bir kategorik farkı ortadan kaldırır. Ayrıca, tahakkümsüzlük olarak özgürlük fikrinin çalışma hayatı üzerindeki içerimleri mülkiyet ilişkilerinde bir dönüşümü gerektirir. Çünkü kapitalizmde kaçınılmaz olarak kapitalist ile işçi arasında tahakküm ilişkisi bulunur. Diğer taraftan, Marksist özgürlük tüm tahakküm biçimlerinin ortadan kalktığı bir sosyal yapıyı gerektirir. Bu sebeple Marksist özgürlük ile yeni-cumhuriyetçi özgürlük bir noktada birbirine yakınsar.
Özet (Çeviri)
Philip Pettit and Quentin Skinner argue that neo-republican freedom, defined as freedom as non-domination, is a negative conception of freedom. It is an alternative to all accounts of positive freedom and the liberal understanding of negative freedom. However, such an understanding of freedom implicitly requires certain virtues from individuals. One has to construct his self as an equal of others. Also, one has to act in a way that does not reproduce the ideologies that support domination. For those reasons, freedom as non-domination requires a certain degree of self-realization, and there is an exercise-concept aspect of it. Contrary to what Pettit and Skinner think, that makes neo-republican freedom a form of positive freedom. Such an analysis annihilates a possible categorical difference between Marxist freedom and neo-republican freedom. Then, the implications of freedom as non-domination in work-life necessitates a transformation in property relations. Because capitalism inevitably produces domination relationships between capitalist and worker. On the other hand, Marxist freedom necessitates a social structure free from all sorts of domination. So that, Marxist freedom and neo-republican freedom converge at one point.