Literacy development in Turkish-Arabic speaking bilingual children
Türkçe-Arapça konuşan ikıdilli çocukların okuma gelişimi
  1. Tez No: 698986
  2. Yazar: FERDA İLERTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE GÜLCAN ERÇETİN KOCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada Türkçe-Arapça ikidilli çocukların sözcük okuma ve okuduğunu anlama gelişimindeki bilişsel ve dilsel değişkenlerin rolü araştırılmıştır. Doksan iki Türkçe-Arapça eşzamanlı ikidilli ve otuz beş Türkçe tekdilli ilkokul 2.sınıf öğrencisi katılımcı olarak yer almıştır. Her iki grubun fonolojik farkındalık (FF), fonolojik bellek (FB), hızlı otomatik isimlendirme (HOTİ), morfosentaktik farkındalık (MF), morfolojik farkındalık test süresi (MFTS), işleme hızı (İH) ve sözcük dağarcığı (SD) performansı ölçülmüş ve sonuçlar yeniden önyükleme özellikli bağımsız değişken t-testi yöntemiyle karşılaştırılmıştır. İkidilli katılımcılar FF ve İH testlerinde tekdilli katılımcılara göre istatistiksel olarak anlamlı başarı göstermiştir. Okuma hızı ve okuduğunu anlama becerilerini yordayan değişkenler her iki katılımcı grubu için aşamalı regresyon analiziyle belirlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre ikidilli grupta okuma hızını en güçlü oranda MFTS ve HOTI yordamıştır. Tekdilli grupta ise okuma MFTS ve FF anlamlı biçimde açıklamıştır. Katılımcılar okuduğunu anlama becerisinde de farklılık göstermiştir. Türkçe-Arapça ikidilli grupta okuduğunu anlama becerisini en güçlü biçimde okuma akıcılığı, SD ve FB yordarken, Türkçe tekdilli grupta okuduğunu anlama becerisini açıklayan tek anlamlı değişken MF'dir. Bu sonuçlar, kelime okuma ve okuduğunu anlama becerisinde tekdilli ve ikidilli çocukların dilsel ve bilişsel mekanizmalardan farklı oranda yararlandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study explored the role of cognitive and linguistic variables in the development of word reading and reading comprehension in Turkish-Arabic bilingual children. Ninety-two 2nd grade Turkish-Arabic simultaneous bilingual and thirty-five Turkish monolingual children participated in the study. The performance of both groups in phonological awareness (PA), phonological memory (PM), rapid automatized naming (RAN), morphosyntactic awareness (MA), morphological awareness test time (MATT), processing speed (PS) and vocabulary knowledge (VK) was examined and compared through independent samples t-test with bootstrapping function. Bilingual children outperformed monolingual children in PA and PS. The performance of both groups was similar in other tasks. The predictors of reading skills were investigated separately for both groups of participants through stepwise regression analyses. The results revealed that while MATT and RAN predicted word reading efficiency in the bilingual group, MATT and PA were the significant predictors of word reading in the Turkish monolingual group. As for reading comprehension, the groups displayed different patterns. While WRead, VK and PM were the most powerful indicators of comprehension in the Turkish-Arabic bilingual group, MA was the only significant precursor of reading comprehension in the Turkish monolingual children. These differences indicated that the reliance of the monolingual and bilingual children on linguistic and cognitive mechanisms ranged in word reading and reading comprehension.