Kordon kanı mezenkimal kök hücreleri ile ortalama trombosit hacmi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between cord blood mesenchymal stem cells and mean platelet volume
  1. Tez No: 699006
  2. Yazar: GÖKÇE ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Trombositler kan pıhtılaşmasında rol oynayan küçük kan hücreleridir ve inflamasyonda temel bir rol aldığı bilinmektedir. Ortalama trombosit hacmi (MPV), trombositlerin ortalama büyüklüğünü gösteren kantitatif bir ölçümdür. Trombosit fonksiyonunun ve aktivasyonunun bir göstergesidir. Kordon kanı önemli bir kök hücre kaynağıdır. Hematopoetik kök hücre (HSC), mezenkimal kök hücre (MSC) ve kordon kanı kök hücresi olmak üzere bünyesinde üç farklı tipte kök hücre barındırır. İnsan mezenkimal kök hücreleri kullanılarak yapılan hücresel tedaviler, çoklu terapötik etkilerine dayanılarak çeşitli hastalıkların tedavisi için kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır. Kordon kanı bankacılığında ürünleri saklamadan önce hematopoetik potensi ve transplantasyon etkinliğini tahmin etmek için güvenilir ve kolay testlere ihtiyaç vardır. Ortalama trombosit hacminin total çekirdekli hücre (TNC) ve CD34 + hücre sayıları ile ilişkili olduğu bildirilmiştir. Bununla birlikte ortalama trombosit hacmi ile kordon kanı mezenkimal kök hücresi arasında ilişki bulunup bulunmadığı bilinmemektedir. Bu çalışmada kordon kanındaki mezenkimal kök hücre oranı ile ortalama trombosit hacmi arasındaki ilişki değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Platelets are small blood cells that play a role in blood coagulation and are known to play a fundamental role in inflammation. Mean platelet volume (MPV) is a quantitative measure of the average size of platelets. It is an indicator of platelet function and activation. Cord blood is an important source of stem cells. It contains three different types of stem cells: hematopoietic stem cell (HSC), mesenchymal stem cell (MSC) and cord blood stem cell. Cellular therapies using human mesenchymal stem cells have been extensively investigated for the treatment of various diseases based on their multiple therapeutic effects. Reliable and easy tests are needed to predict hematopoietic potency and transplantation efficacy before storing products in cord blood banking. It has been reported that mean platelet volume is associated with total nucleated cell (TNC) and CD34+ cell counts. However, it is not known whether there is a relationship between mean platelet volume and cord blood mesenchymal stem cells. In this study, the relationship between mesenchymal stem cell ratio in cord blood and mean platelet volume was evaluated.