Ankara il merkezindeki spor tesislerinin ilk ve acil yardım organizasyonları
The Emergency and first aid organizations of the sport facilities in the centre of Ankara
- Tez No: 69902
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN KAYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İlk ve Acil Yardım, Sports, Emergency and First Aid
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Yardım ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
60 ÖZET Sporculuk ve spor yapabilme, ihtiyaçlar hiyerarşisinde en üst yeri tutmaktadır. Verim sporcuları, zor yetişen bundan ötürü özel koruma da olması gereken bireylerdir. Yarışmada ve yarışmaya hazırlık olan antrenman safasında, bunun dışında sağlık için yapılan sporlarda da disipline özgü sakatlanma ve yaralanmalar görülmektedir. Bu yaralan ma ve sakatlanmaların en kısa sürede iyileştirilmesi gerekmektedir. Bunun için, ilk müdahalenin çabukluğu, niteliği ve ayrıca yaralının veya sakatlananın kısa sürede bir sağlık merkezine ulaştırılması et kendir. Yapmış olduğumuz çalışma çerçevesinde, Ankara il merkezinde kamu ve özel sektöre ait 60 adet spor tesisinde yapılan araştırmada, tesisler; mekansal, donanımsal ve personel açısından incelenmiş, meydana gelen sakatlık ve yaralanmalar da tür ve adet olarak belirlen miştir. Çıkan sonuçlara göre spor tesislerinde ilk ve acil yardım olanak ları, nitelik incelemesi dışında tutulduğunda, ayrıca sağlık kuru luşlarına ulaşım kolaylığı kriterlerinde de kamu tesislerinin özel sektör tesislerine oranla daha gelişkin olduğu saptanmıştır. Branşa göre sakatlanma ve yaralanma türlerinde de karşılaştırılan literatürlerdeki oranlarla benzerlik görülmüştür.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY Being an athlete and being able to do sports are at the top of necessity hierarchy. It is difficult to create elite athletes, so they have to be protected. During matches and training, and also during fitness exercises, injuries related to the lack of discipline are seen. These injuries must be cured as soon as possible. For this reason, the immediacy and the quality of the first aid and also taking the injured athlete to on health centre as soon as possible are very important. During our study at 60 public and private sports centres in Ankara, these facilities have been examined according to their residence, equipping, and staff and the injuries have been sorted out in number and kind. According to the results of our study it is determined that the first and emergency aid opportunities at the public sports centres as well as the easiness of transport to go to these places are more developed than those at the private sports centers-when these criterion isn't taken into consideration during the quality examination. A similarity between the percentages of the kinds of injuries according to the branches in the matched literatures and the percentages in our study has also been seen.