Popülizm ve medya ilişkisinde Türkiye'deki kadın hikayesinin sunumu: Atiye (The gift) örneği
The presentation of the woman's story in Turkey at the intersection of populism and media: The sample of Atiye (The gift)
  1. Tez No: 699057
  2. Yazar: ÖVÜNÇ EGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ÖZDOYRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Popülist akıl politik mantığı gereği kendini halkın içindenmiş gibi yansıtır ve bu da toplum tarafından kolay içselleştirilmesine, gündelik yaşam pratiklerine kolayca sirayet etmesine neden olur. Popülizm tanımlaması kültürel farklara sahip olsa da bu çalışmada köksüzlük karşıtlığı, modern toplumun kökleriyle kurduğu politik ilişki biçimi, kadının boş gösteren olarak ele alınması, biz-öteki karşıtlığı üzerinden ele alınmaktadır. Yapılan literatür taraması sonucunda, alana dair çalışmalarda popülizm, toplumsal cinsiyet ve medya içerikleri arasında gözle görülür bir eksiklik olduğu tespit edilmiştir. Literatürdeki bu eksikliğin giderilmesi açısından çalışmanın örneklemi olarak bir dijital platform dizisi seçilmiştir. Bu çalışma 2019 yılında Netflix'te yayınlanan Atiye dizisinin ilk iki sezonu üzerinden medyada toplumsal cinsiyete dayalı popülist söylemleri analiz etmektedir. Popülist söylemin kadını ne şekilde kodladığı ve bu kodlamanın medya içeriklerinde nasıl sunulduğu eleştirel söylem analizi ile çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular medyanın egemen ideolojinin pekiştiricisi olduğunu kanıtlamaktadır. Bunu yaparken kullandığı dil ve kodlar her ne kadar kadını kahraman ve güçlüymüş gibi gösterse de hala daha kimliğini arayan, kırılgan, kendisinden daha üstte gördüğü biri tarafından korunmaya ihtiyacı olan bir şekilde yansıtmaya devam etmektedir. Popülist söylemin eril stili kadını hala daha tam anlamıyla özgür ve güçlü göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
The populist reason presents itself as if it is a direct and natural representation of the people due to its political logic, and this causes it to be easily internalized by the society and easily integrates into everyday life practices. Although the definition of populism includes cultural differences, the thesis discusses populism through the several sets of concepts: the opposition of rootlessness, the unique form of political relationship established by modern society with its roots, the depiction of women as an empty signifier, and the opposition between“us”and“other”. As a result of the literature review, it has been detected that there is a deficiency devoted to the relation between populism, gender and media contents in the relevant studies. In order to fill this gap in the literature, a digital platform series is chosen as the sample of the study. This study analyzes gender-based populist discourses in the media through the first two seasons of Atiye, which was broadcast on Netflix in 2019. the way the populist discourse encodes women and how this coding is presented in media contents has been analyzed through critical discourse analysis. The findings show that the dominant ideology is reinforced by the media. Although the language and codes used in the series in question attempt to reflect the woman as heroic and strong, the female character in the series is still represented in negative ways: she looks for her identity, she is fragile and she needs a man. The masculine style of populist discourse in the series does not allow it to represent women as physically autonomous and powerful.