Predictors of reading comprehension in Turkish:Evidence from 4th and 5th graders
Türkçe'de okuduğunu anlama becerisinin yordayıcıları:4. ve 5. sınıf öğrencilerinden elde edilen bulgular
  1. Tez No: 907913
  2. Yazar: MERVE FİLİZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA HAZNEDAR KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, ana dili Türkçe olan 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin metin okuma akıcılığı (MOA), sözcük bilgisi (SB), morfolojik farkındalık (MF), hızlı otomatik isimlendirme (HOTİ), işleme hızı (İH) ve bellek kapasitesi (BK) gibi dilbilimsel ve bilişsel becerilerinin okuduğunu anlama becerileri ile olan ilişkisi ve bu becerilerin okuduğunu anlamada belirleyici rolü incelenmiştir. Araştırmaya 42 dördüncü sınıf ve 52 beşinci sınıf öğrencisi katılmış, ilgili dilbilimsel ve bilişsel beceriler çeşitli testler ile ölçülmüştür. Veriler Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Korelasyon analizine göre, dördüncü sınıf öğrencilerinde tüm dilbilimsel ve bilişsel beceriler ile okuduğunu anlama becerisi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Beşinci sınıf öğrencilerinde ise hızlı otomatik isimlendirme (HOTİ) ve işleme hızı (İH) dışındaki tüm değişkenlerle okuduğunu anlama becerisi arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Çoklu doğrusal regresyon analizi sonuçlarına göre, dördüncü sınıf öğrencileri için morfolojik farkındalık (MF) ve metin okuma akıcılığı (MOA), okuduğunu anlama becerisinin anlamlı yordayıcıları olarak bulunmuştur. Beşinci sınıf öğrencileri için ise morfolojik farkındalık (MF) ve sözcük bilgisi (SB) okuduğunu anlama becerisi için anlamlı yordayıcılar olarak tespit edilmiştir. Bu bulgular, morfolojik farkındalık becerisinin Türkçe okuduğunu anlama üzerindeki önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This present study investigated the relationship between linguistic and cognitive skills, such as text reading fluency (TRF), vocabulary knowledge (VK), morphological awareness (MA), rapid automatized naming (RAN), processing speed (PS), and memory capacity (ME), and reading comprehension skills in 4th and 5th grade native Turkish-speaking students. A total of 42 fourth-grade and 52 fifth-grade students participated in the study, and the relevant linguistic and cognitive skills were measured using various tests. The data were analyzed using Pearson correlation and multiple linear regression analyses. According to the correlation analysis, a statistically significant relationship was found between reading comprehension skills and all linguistic and cognitive skills in fourth-grade students. In fifth-grade students, a significant relationship was observed between reading comprehension skills and all variables except for rapid automatized naming (RAN) and processing speed (PS). The results of the multiple linear regression analysis showed that morphological awareness (MA) and text reading fluency (TRF) were significant predictors of reading comprehension skills for fourth-grade students. For fifth-grade students, morphological awareness (MA) and vocabulary knowledge (VK) were identified as significant predictors of reading comprehension skills. These findings highlight the importance of morphological awareness in Turkish reading comprehension.