An analysis of turkish oral healthcare system: Patients' perceptions and treatment pathways
Türk ağız ve diş sağlık bakımı sisteminin değerlendirilmesi: Hastaların algıları ve tedavi patikaları
- Tez No: 699141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Halk Sağlığı, Sağlık Kurumları Yönetimi, Dentistry, Public Health, Health Care Management
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez, ağız sağlığı bakımında hasta algılarını ve tedavi yollarını, evrensel sağlık kapsamını (ESK) gerçekleştirmiş ve son yıllarda ağız sağlığını daha erişilebilir hale getirmek için adımlar atmış bir ülke olan Türkiye örneğinde incelemektedir. Bu bağlamda, bu tez Türk ağız sağlığı sisteminin hastaların teşhis ve tedaviye giden yollarını nasıl şekillendirdiğini araştırmaktadır. Bu tez, İstanbul'daki bir ilçede bir kamu ve bir özel diş kliniğinden hastalar ile Nisan 2021'de gerçekleştirilen 19 derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmeyi içeren keşfedici niteliksel bir çalışmaya dayanmaktadır. Hastalarla yapılan görüşmelerin tematik analizi, diş hastalarının teşhis ve tedaviye giden yolunu şekillendirmede dört ana faktörün önemli bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır: Sabit bir diş hekimine sahip olmak, diş hekiminin hasta tercihlerine karşı algılanan duyarlılığı, tedavi maliyetleri ve bekleme süresi. Bu faktörlere dayanarak, bu tez Türk ağız sağlığı sisteminde iki farklı tedavi patikası tespit etmiştir: Kestirme ve belirsiz patika. Özel diş kliniğinde tedavi olmak isteyen ve olabilen hastalar hizmete doğrudan ve hızlı bir biçimde erişebilirken (kestirme patika), tedavisini Genel Sağlık Sigortası'ndan faydalanarak almak isteyen hastaların öngörülemeyen ve dolambaçlı bir yol (belirsiz patika) takip ettikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
this thesis examines patient perceptions and treatment pathways in oral healthcare in the case of Turkey — a country that has achieved universal health coverage (UHC) and has taken steps to make oral healthcare more accessible in the recent years. In this context, this thesis explores the way the Turkish oral healthcare system shapes patient pathways to diagnosis and treatment. It relies on an explanatory qualitative study that includes 19 in-depth semi-structured interviews conducted in April 2021 with dental patients from a public and a private dental clinic in one neighbourhood in Istanbul. The thematic analysis reveals that four major factors have a significant impact on shaping the dental patients' pathway towards diagnosis and treatment: Dentist stability, perceived dentist responsiveness to patient preferences, medical care costs, and waiting time. Based on these factors, this thesis identifies two distinct patient pathways that the Turkish oral healthcare system has: Shortcut and undefined pathways. Patients willing and able to purchase private services have a direct and fast access (shortcut pathway), whereas patients relying on the General Health Insurance have an unpredictable and meandering one (undefined pathway).