The relationship between official development assistance and human development: An empirical study on Sub-Saharan Africa
Resmi kalkınma yardımları ile insani gelişmişlik arasındaki ilişki: Sahra Altı Afrika üzerine ampirik bir çalışma
  1. Tez No: 699143
  2. Yazar: MUSTAFA YUNUS DEDE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sahra Altı Afrika bölgesinin kalkınma sürecini desteklemek amacıyla bağışçı ülkeler ve çok taraflı kuruluşlarca resmi kalkınma yardımları tahtında her yıl milyarlarca dolar harcanmaktadır. Yardım tutarlarının büyüklüğüne rağmen Sahra Altı Afrika bölgesinin mevcut insani gelişmişlik seviyesi parlak bir görünüm arz etmemektedir. Sahra Altı Afrika günümüzde hâlâ, insanların aşırı yoksulluk, kıtlık ve açlıkla mücadele ettiği bir coğrafya olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez resmi kalkınma yardımlarının Sahra Altı Afrika ülkelerinin insani gelişmişlik seviyeleri üzerindeki etkisini ortaya çıkarmayı ve bu yolla yardımların etkinliğine ilişkin çıkarımlarda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, 35 Sahra Altı Afrika ülkesine ilişkin olarak 2000-2017 yıllarını kapsayan bir panel veri analizi gerçekleştirilmiştir. Yardımların etkinliğini ölçmek adına kurulan üç model, genel uygun genelleştirilmiş en küçük kareler yöntemi marifetiyle tahmin edilmiştir. Tüm modellere ilişkin tahmin sonuçları resmi kalkınma yardımlarının insani gelişmişlik üzerinde olumsuz etkisini ortaya koymuştur. Bu olumsuzluğu açıklamak amacıyla kontrol değişkenleri test edilmiş, başlangıç insani gelişmişlik seviyesi, başlangıç gelir seviyesi, kentleşme, yatırımlar, mevcut teknolojik altyapı, içme suyuna ve sanitasyon hizmetlerine erişim, demokrasi ve kurumsal kalite değişkenlerinin insani gelişmişlik üzerinde olumlu bir etkiye sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Sanayileşme ve sıtma görülme sıklığının ise insani gelişmişliği olumsuz etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Every year, billions of dollars are being spent in the form of the official development assistance by donor countries and multilateral institutions, to underpin the development process of the Sub-Saharan Africa region. Although these significant amounts of aid flows, current level of human development in the region is not exhibiting a bright picture. Sub-Saharan Africa still stands out as one of the geographies on which the people are suffering from extreme poverty, drought, and hunger the most. This thesis aims to gauge the impact of foreign aids on human development levels of Sub-Saharan African countries and to measure the effectiveness of aid in this way. To this end, panel data of 35 Sub-Saharan African countries spanning 2000-2017 period have been analyzed. Three different models have been established, and estimated utilizing general feasible generalized least squares (FGLS) technique. Across all model specifications, aid was found to have a negative impact on the human development level of the region. The potential reasons behind the negative impact were questioned through the control variables, and the developmental impacts of the initial level of human development, initial level of income, urbanization, investments, existing technological infrastructure, access to drinking water, access to sanitation services, the level of democratization and institutional quality were found out to be positive. Whereas industrialization and malaria prevalence had negative impacts on human development.