The role of regulatory focus on online shopping behavior in times of pandemic
Pandemi döneminde düzenleyici odakın çevrimiçi alışveriş davranışları üzerindeki rolü
  1. Tez No: 699155
  2. Yazar: ÖMER ALİ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM HESAPÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma tüketicilerin çevrimiçi alışveriş davranışlarının COVID-19 sürecinde nasıl değiştiğini anlamayı hedeflemektedir. Tüketicilerin düzenleyici odakları çevrimiçi alışveriş sıklığı ve diğer değişkenler arasındaki ilişkiyi anlamak için esas alınmıştır. Algılanan değer, algılanan risk, internet öz-yeterlilik, çevrimiçi alışveriş aşinalığı, araştırma ürünleri ve deneyim ürünleri aracı değişkenler olarak ele alınmış ve tüketicilerin düzenleyici odakları ile çevrimiçi alışveriş davranışları arasındaki ilişkiyi açıklamak için kullanılmıştır. İki model analizi yapılmış olup pandeminin tüketicilerin düzenleyici odakları kapsamında çevrimiçi alışveriş davranışları üzerine çarpıcı sonuçlar bulunmuştur. Öncesinde yaygın bir şekilde korunma odağına mensup kişilerin karakter özelliği olarak belirtilen riskten kaçınmacı tavır bu çalışmada gözlenmedi. İnternet öz-yeterliliği, çevrimiçi alışveriş aşinalığı, deneyim ve araştırma ürünleri gibi etkenlerin tüketicilerin pandemi sürecindeki çevrimiçi alışveriş davranışlarını açıklamakta yetersiz kaldığı görüldü. Algılanan değer ve algılanan riskin pandemi döneminde tüketicilerin düzenleyici odakları çerçevesinde çevrimiçi alışveriş davranışlarını yöneten asıl aracı değişkenler oldukları saptandı. İlerideki çalışmalar için belirli alanlar gösterilmiş olup literatüre getirilen yenilikler açıklandı.
Özet (Çeviri)
This study is aimed at understanding how consumers' online shopping behavior is affected during the COVID-19 pandemic. Consumers' regulatory focus is taken as basis in understanding the relationship between online shopping frequency and other relevant dimensions. Perceived value, perceived risk, internet self-efficacy, online shopping familiarity and search and experience product categorizations are analyzed as mediator variables for explaining the relationship between regulatory focus of consumers and their online shopping behaviors. Two models are tested and interesting results are discovered as regards the effects of pandemic over online shopping behavior of consumers in regulatory focus context. Risk-averse behavior of prevention focused individuals was not observed in this study. Moreover, predicted factors of internet self-efficacy, online shopping familiarity, experience and search goods fell short in explaining consumers' online shopping behavior in times of pandemic. Perceived value and perceived risk dimensions of online and offline shopping environments are observed to be main factors as mediating the relationship between regulatory focus of consumers and their online shopping frequency. Further research areas are indicated and several novel observations are explained.