A Mevlid-i Şerîf by Mustafa Selâmî Efendi: Textual analysis with transcription, intralingual translation, and facsimile
Mustafa Selâmî Efendi'nin Mevlid-i şerîf'i: İnceleme, transkripsiyonlu metin, diliçi çeviri ve tıpkıbasım
  1. Tez No: 699172
  2. Yazar: FATMA ŞÜHEDA ODUNKIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu tezin konusu, 16. yüzyılda yaşamış olan İznikli Şeyh Selâmî Mustafa'nın Mevlid-i Şerîf'idir. Yazarının kim olduğuna dair tartışmalar bulunan Mevlid-i Şerîf'in tek bir yazma nüshası bulunmaktadır ve bu yazma nüsha kimi araştırmacılar tarafından 19. yüzyıl şairlerinden İzmirli Mustafa Selâmî'ye atfedilmektedir. Fakat bu çalışmada eserin İznikli Şeyh Mustafa Selâmî'ye ait olduğu iddialarına yer verilip bu iddiaların ispatlanması için kanıt niteliğinde deliller sunulmuştur. Hakkında pek fazla bilgi bulunmamasına rağmen Mustafa Selâmî'nin hayatı ve eserlerine dair elde bulunan bilgiler derlenmiş ve kendisinin ulaşılamayan eserlerine dair bir araştırmaya da bu tezde yer verilmiştir. Ayrıca mevlid literatürü taranarak türün kökeni, gelişimi ve Anadolu'da bu türde verilen eserler hakkında da bilgi verilmiştir. Ardından Mustafa Selâmî'nin mevlidini yazarken istifade etmiş olduğu düşünülen Vesîletü'n-Necât ve Muhammediye ile ilişkisi beyitler üzerinden karşılaştırmalı olarak ele alınmış ve adı geçen eserlere dair bir incelemeye yer verilmiştir. Elde bulunan tek yazma nüshanın transkripsiyonunun ardından metnin diliçi çevirisi ve biçim ve içerik açısından değerlendirmesi yapılmıştır.“Mustafa Selâmî'nin Hayatı ve Eserleri,”“Mevlid-i Şerîf'in İncelemesi,”“Mevlid-i Şerîf'in Vesîletü'n-Necât ve Muhammediye ile İlişkisi,”“Sonuç”ve“Mevlid-i Şerîf'in Transkripsiyonu ve Diliçi Çevirisi”bölümlerinden oluşan çalışmada ayrıca eserin tıpkıbasımı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is Mevlid-i Şerîf, by Mustafa Selâmî, who lived in the 16th-century. Mevlid-i Şerîf, which there are discussions about the writer of, has only one manuscript and it has been attributed to one of the 19th-century poets İzmirli Mustafa Selâmî by some researchers; but in this research, it is given some hard evidences which show that the work more likely belongs to İznikli Şeyh Mustafa Selâmî. Although there is not much data about Mustafa Selâmî, all the available information about his life and works has been compiled, and an investigation of his works that had not been found yet has also been included in this thesis. Furthermore; the origin of the genre, its development, and the works from this mevlid genre written in Anatolia have been examined by scanning mevlid literature. Also, the relations of Mustafa Selâmî's Mevlid-i Şerîf with Vesîletü'n-Necât and Muhammediye has been investigated by giving examples from those works comparatively. Then the only manuscript has been transcripted, intralingual translation has been made and its form and content have been reviewed. The thesis has consisted of“Mustafa Selâmî's Life and Works,”“The Analysis of Mevlid-i Şerîf,”“The relations of Mevlid-i Şerîf with Vesîletü'n-Necât and Muhammediye,”“Conclusion,”and“Transcripted and Intralingual Translation of Mevlid-i Şerîf”chapters and the facsimile has also been given in Appendix B. (See Appendix A for an extended abstract.)