A continuous auditing implementation with Benford's Law and relative discrepancies to an SME in Turkey
Türkiye'de bir KOBİ'ye Benford Yasası ve göreceli tutarsızlık ile sürekli denetim uygulaması
- Tez No: 699227
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, bir KOBİ'ye denetim örneklemi oluşturmak için sürekli denetim bağlamında Benford Yasasının uygun kullanımı analiz edilmiştir. Sürekli denetim konsepti ile ilgili çalışmaların çoğunluğunda analizler kurumsal şirketler üzerine yapılmıştır. Ancak bu çalışma göreceli olarak daha küçük veri setine sahip olan bir KOBİ üzerine yapılmıştır. Analizler yapılırken denetim örneklemi oluşturmak için en iyi tekniğin, zaman sıklığının ve very seti tipinin ne olduğuna karar verilmeye çalışılmıştır. Çalışmada haftalık ve aylık zaman sıklıklarında analizler yapılmıştır. Çalışmada cevap aranan bir diğer soru ise veri seti tipidir. Bu bağlamda kümülatif ve kümülatif olmayan veri setleri analiz edilmiştir. Tüm bu soruları cevaplayabilmek için benford analizi ve göreceli tutarsızlık tekniklerinden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre, haftalık ve kümülatif veri setini göreceli tutarsızlık tekniği ile analiz etmek bu senaryo için en iyi seçenektir.
Özet (Çeviri)
In this study, we analyze the proper use of Benford's Law in the technique of continuous auditing to determine the audit sample of a Small to Medium-Sized Enterprise (SME). Most other studies analyze corporate firms; however, we tested an SME with a relatively small data set. While testing, we determined the best technique, frequency, and data-set type to create an audit sample. We analyzed weekly and monthly time intervals. Also, we sought to answer the question of which dataset to analyze: the cumulative or non-cumulative one. To answer these questions, we benefited from Benford's analysis and relative discrepancies techniques. The results demonstrate that using the relative discrepancies technique with a weekly cumulative dataset is the best option in our case.