Sürekli denetimin iç denetimde uygulanabilirliği
The applicability of continuous auditing in internal audit
  1. Tez No: 322198
  2. Yazar: BAHAR ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN SABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Denetim alanında 2000'li yıllarda iyice hissedilen büyük sıkıntılar sonucunda, bilgi teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak önemli değişim ve gelişimler yaşanmıştır. Ancak gelişen teknoloji, sağladığı kolaylıklar ile birlikte birçok riski de beraberinde taşımaktadır. Sistem ve süreçler işlerken doğabilecek tehlikeleri ve riskleri önleyerek en aza indirmek amacıyla ?Sürekli Denetim? geliştirilmiştir.Yapılan çalışmada, denetim ve bilgi teknolojilerine dayalı olarak gelişen sürekli denetim kavramı ve bu kavramla ilişkili olan diğer kavramlar anlatılmıştır. Ardından sürekli denetimin iç denetimde uygulanabilirliğine dair iki farklı yaklaşım incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları değerlendirildiğinde; iç denetimde sürekli denetim uygulamasına yönelik farklı sistemlerin, birbirinden farklı ancak birbirinin devamı nitelikte olan uygulama basamakları içerdikleri gözlemlenebilmektedir.Ek olarak, denetim firmaları ve denetim birimi kendi içinde olan büyük ölçekli firmalar Bilgisayar Destekli Denetim Teknikleri ve çevrimiçi gerçek zamanlı muhasebeden yoğun olarak faydalanmaktadırlar. Ancak denetim alanında Sürekli Denetim sistemlerinden ve Sürekli Denetimin iç denetimde uygulanması için geliştirilen denetim yazılımlarından faydalanan firma sayısının henüz sınırlı olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
As a result of serious difficulties at audit processes at 2000?s and also in parallel with the developments in information technology, significant changes and developments occurred in auditing profession. However, advancing technology brings out many risks with its facilities. In order to prevent and minimize potential hazards and risks while handling systems and processes, the“Continuous Auditing”has been developed. In this study, the continuous auditing methodology based on the developments in auditing concepts and information technology is defined in a comprehensive manner. Then, two different approaches are defined in order to determine the applicability of continuous auditing in internal audit profession.As the results of this study have evaluated, we can say that different systems for continuous auditing practice in internal audit have different but continued one another implementation steps.In addition, the audit firms and large-scale firms that audit profession is within the company use the online real-time accounting systems and Computer Assisted Audit Techniques intensively. However, it?s possible to say that there are limited number of companies yet that benefit from continuous auditing systems and continuous auditing software developed for the implementation of continuous auditing in internal audit.