Antecedents of internationalization in family firms
Aile şirketlerinde uluslararasılaşmanın öncülleri
- Tez No: 699228
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmada aile şirkelerinde uluslararasılaşmanın öncülleri incelenmiştir. Çalışmanın amacı Türkiye'de bulunan aile şirketlerinin uluslaraarsılaşması ile şirket seviyesindeki öncüllerin ilişkisini incelemektir. Anket 312 firmaya gönderilmiş ve 145 dönüş eldeedilmiştir. Edinilen dönüşlerin 43 tanesi gerekli şartları sağlamadıklarından çalışmadan çıkarılmıştır. Bunun sonucu olarak 102 adet dönüş çalışma için kullanılmıştır. Ancak 5 adet dönüş içerdikleri aykırı değerler nedeni ile elenmiş ve 97 adet dönüş SPSS 27 kullanılarak incelenmiştir. Anket uygun sonuçlar elde etmek için daha önce gerçekleştirilmiş olan çalışmalar incelenerek geliştirilmiştir. Çalışmada kullanılan bağımsız değişkenler firmanın yaşı, firmanın büyüklüğü, ailenin sahiplikteki payı, Ar-Ge yoğunluğu ve uluslararası tecrübedir. İlgili bağımsız değişkenlerin aile şirketlerinin uluslararasılaşması ile ilişkisi incelenmiştir. Çalışma nicel bir araştırma olup, verileri toplamak için çevrimiçi anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları, firma büyüklüğü ile aile şirketlerinin uluslararasılaşması arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğunu gösterirken, firmanın yaşı, ailenin sahiplikteki payı, Ar-Ge yoğunluğu ve uluslararası tecrübe ile Türkiye'de yer alan aile şirketlerinin uluslararasılaşması arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The current research analyzed the antecedents of internationalization in family firms. The following research aims to analyze how different firm-level antecedents associates with the internationalization of family firms in Turkey. The survey was sent to 312 firms and 145 responses have been collected. Out of the received responses, 43 were eliminated since the respondents' credentials were not meeting the inclusion criteria. Hence, 102 responses were selected. However, five responses with outlier values have been eliminated and 97 responses were analyzed via statistical means using SPSS 27. The survey was developed by analyzing the previous work of scholars critically in order to gain relevant results. Independent variables used in this study were the firm's age, firm size, family share ownership, R&D intensity, and international experience. The association of these independent variables with the internationalization of family firms was analyzed. The research was quantitative, and an online survey method was used for data collection. The research findings showed that firm size has a significant positive association with the internationalization of family firms. In contrast firm age, family ownership, R&D intensity, international experience have no significant association with the internationalization of family firms in Turkey.