İhracat performansı öncülleri: Gaziantep örneği
Export performance antecedents: The case of Gaziantep
- Tez No: 736381
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ MURAT MUTLU, DOÇ. DR. İBRAHİM AKBEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Gelişmekte olan ülkeler için büyümenin, gelişmiş ülkeler için kalkınmanın anahtarı olan kavramlardan biri olan ihracat; ürün, firma, endüstri ve ülke temelli olarak farklı açılardan incelenebilir. Bu çalışmanın amacı olarak, ihracat performansı ile firma yetenekleri, firmanın ihracat / kaynak taahhüdü, firmanın uluslararası yönetim deneyimi, uluslararası rekabetçi strateji ve ihracat engelleri arasındaki ilişkilere yönelik kavramsal model inşa edildi. Modelde, rekabet yoğunluğu, firma çevikliği, firma büyüklüğü ve uluslararasılaşma dereceleri kontrol değişkeni olarak ele alındı. Araştırma hipotezleri, Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği'ne kayıtlı 204 firmadan toplanan verilerle analiz edildi. Yapılan analizle, firma yeteneklerinden bilgi kapasitesi ve firmanın uluslararası yönetim deneyiminin iç ve dış ihracat engellerini negatif; firmanın ihracat / kaynak taahhüdü ve uluslararası rekabetçi stratejilerin ihracat performansını pozitif etkilediği sonucuna varıldı. Firmanın müşteri belirleme kabiliyeti, pazar bilgisi yeteneği ve uluslararası deneyimi, firmanın iç ve dış ihracat engelleri algısının azalmasına neden olur. Firmanın ürünlerini farklılaştırabilmesi, düşük maliyet avantajı sağlayabilmesi ve kaynaklarını ihracata yönelik kullanabilmesi, firmanın finansal başarı, stratejik konumlanma ve memnuniyetine katkı sağlar.
Özet (Çeviri)
Export, which is one of the key concepts of growth for developing countries and development for developed countries; It can be analyzed from different perspectives on the basis of product, company, industry and country. For the purpose of this study, a conceptual model was constructed for the relationships between export performance and firm capabilities, firm's export/resource commitment, firm's international management experience, international competitive strategy and export barriers. In the model, competition intensity, firm agility, firm size and internationalization degrees were considered as control variables. The research hypotheses were analyzed with data collected from 204 companies registered in the Southeastern Anatolian Exporters' Association. According to the analysis, the knowledge capacity of the firm's capabilities and the firm's international management experience negatively affect the internal and external export barriers; It was concluded that the export / resource commitment of the firm and international competitive strategies positively affect the export performance. The firm's ability to identify customers, market knowledge capability, and international experience causes the firm's perception of internal and external export barriers to decrease. The company's ability to differentiate its products, provide low cost advantage and use its resources for export contributes to the company's financial success, strategic positioning and satisfaction.