A novel measurement of internationalization speed and its implementation on early internationalization of new ventures
Uluslararasılaşma hızının yeni bir ölçümü ve yeni girişimlerin erken uluslararasılaşmasına uygulanması
  1. Tez No: 582223
  2. Yazar: CANSIN ARSEN KADAKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN AYGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, yeni girişimlerin uluslararasılaşma hızını kavramsallaştırma ve ölçmede yeni bir yaklaşım sunmaktadır. Uluslararası girişimcilik literatürü, yeni girişimlerin uluslararasılaşma hızıyla yoğun olarak ilgilenmektedir; Ancak, hızın kavramsallaştırılması konusunda mutabık kalınan ortak bir karar yoktur. Literatürdeki çalışmaların çoğu uluslararsılaşma hızını, firmanın kuruluşundan ilk uluslararasılaşma eylemine kadar olan süre olarak ele almaktadır. Ancak, Fizik'ten de bilindiği üzere, hız belirli bir mesafenin zamana bölünmesine eşittir. Dolayısıyla, uluslararasılaşma literatüründeki mevcut bakış açısı mesafe boyutunu gözden kaçırmaktadır. Bu çalışmanının temel katkısı, CAGE mesafe ölçütünü zamana bölerek uluslararasılaşma hızını hesaplamak ve bulunan hız değerini kullanarak erken uluslararasılaşma sürecine etki eden öncüllerin anlamlılıklarını incelemektir. Ayrıca bunu geleneksel hız ölçümü ile karşılaştırarak test etmektedir. Çalışma anketi Türkiyedeki 255 farklı iş yeri ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanması ile birlikte açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri gerçekleştirilerek model uyumu sağlanmış, lineer regresyon analizi gerçekleştirilmiş ve teknoloji yoğunluğu grubuna göre test edilmiştir. Bulgular, hız ölçümü için önerilen modelde, uluslararası deneyim, global vizyon, niş strateji değişkenlerinin erken uluslararasılaşma hızı üzerine etkisini anlamlı bulurken, eski ölçüm için aynı model de uluslararasılaşma deneyimi değişkenini anlamlı bulmuştur. Sonuçlar göstermektedir ki yeni hız ölçümü eskisine nazaran daha güvenilir ve geçerlidir.
Özet (Çeviri)
This study proposes a novel approach to conceptualize and measure the internationalization speed of new ventures. International entrepreneurship is intensely interested in new ventures early internationalization speed, yet there is no joint decision on the conceptualization of speed. Most of the studies employ speed as the time it elapses from the establishment to make the first international activity. In Physics, speed is equal to distance divided by time. So, the current aspect of internationalization literature overlooks the distance dimension. The main contribution of this thesis is exploring the antecedents of this new speed calculation for international new ventures and comparing results with only the traditional speed measure of time. For achieving this, the developed model calculates speed in terms of distance and time by using a CAGE distance framework with a gravity model. The survey was carried out with 255 business owners in Turkey. After the data collection process, investigative and confirmatory factor analysis was performed. The model fit construct was achieved, and linear regression analysis was performed and tested according to the technology intensity group. Results were revealed that international experience, global vision, niche strategy variables had a significant effect on early internationalization speed in the proposed model for speed measurement. On the other hand; among those variables, the only international experience was found significant for the old school of speed measurement. When the significance level of both models was compared, it was found that the model using the new speed measurement was more valid than the old model.