Okul öncesi öğretmenlerinin ve ebeveynlerin okul bahçesi kullanımı ve bahçede oyun oynamaya ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Examination of preschool teachers' and parents' views on the use of the school garden and playing in the garden
- Tez No: 699231
- Danışmanlar: PROF. DR. BELMA TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin ve ebeveynlerinin okul bahçesi kullanımı ve bahçede oyun oynamaya ilişkin görüşlerinin incelenmesidir. Araştırma 2020-2021 eğitim-öğretim yılı içerisinde İstanbul ili Bayrampaşa ilçesinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarının anaokulu bünyesinde eğitim gören çocukların velilerinden ve öğretmenlerinden oluşmaktadır. Araştırmada 200 veli ve 20 öğretmen yer almaktadır. Araştırmada nitel yöntem kullanılmıştır. Araştırma verilerini toplamak amacıyla, araştırmacı tarafından geliştirilen; 3'lü likert tipi bir anket ve bu anket ile birlikte 2 tanesi velilere, 2 tanesi ise öğretmenlere olmak üzere toplam 4 klasik soru kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; öğretmenlerin okul bahçesi kullanımı hususunda olumlu görüş bildirmelerine karşılık okul idaresi ve velilerden aldığı kısıtlamalar, hava koşullarının yarattığı olumsuzluklar ve çocukların üşütüp hastalanmaları hususunda yaşadıkları kaygılar sebebiyle okul bahçesinde gerçekleştirilen uygulamalarına az yer verdikleri, velilerin ise okul bahçesi kullanımı hususunda olumlu görüşler bildirdikleri ancak hava koşullarının olumsuz olduğu durumlar ve okul bahçelerinin yetersizliği gibi çeşitli hususlarda kaygı yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to get the opinions of preschool teachers and their parents about the use of the school garden and playing games in the garden. The research consists of parents and teachers of children attending the kindergarten of public schools affiliated to the Ministry of National Education in the city of Bayrampaşa in the academic year of 2020-2021. There are 200 parents and 20 teachers in the research. Qualitative method was used in the research. Developed by the researcher in order to collect research data; A 3-point Likert-type questionnaire and with this questionnaire, a total of 4 classical questions, 2 for parents and 2 for teachers, were used. According to the research findings; Despite the positive opinions of the teachers about the use of the school garden, the restrictions they receive from the school administration and parents, the negativities caused by the weather conditions and the concerns they have about the children getting cold and sick, they give little place to the practices carried out in the school garden, while the parents have positive opinions about the use of the school garden, but the weather conditions are negative. It has been concluded that they have anxiety about various issues such as situations and the inadequacy of school gardens.